21 listopada 2024

Odpowiednie żywienie zmniejsza ryzyko infekcji

Czy sposób żywienia w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka może mieć długofalowe konsekwencje? Na to pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, zastępca kierownika Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Odpowiednie żywienie zmniejsza ryzyko infekcji

Foto: pixabay.com

–  Okres wczesnego dzieciństwa, czyli pierwsze lata życia dziecka, są kluczowe dla rozwoju organizmu, również w przyszłości. Nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także czynniki środowiskowe, takie jak właśnie sposób żywienia, mają wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu młodego człowieka.

Odpowiednie żywienie zapewnia dobry rozwój psychoruchowy dziecka, zmniejsza ryzyko infekcji i innych chorób. Wiele z tych efektów widocznych jest nie tylko w okresie niemowlęcym, ale również w późniejszych latach życia dziecka.

Dlatego prawidłowe żywienie oraz profilaktyka w tym zakresie, począwszy od życia płodowego przez pierwsze lata życia, ma fundamentalny wpływ na zdrowie i jakość życia przyszłych pokoleń Polaków. Prawidłowe żywienie jest równie istotne dla rozwoju organizmu dziecka w okresie prenatalnym, podczas karmienia piersią, rozszerzania diety i po 1. roku życia, czyli w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka.

Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych na tych etapach jest tak bardzo istotne, ponieważ jest to okres najintensywniejszego rozwoju w życiu człowieka. To właśnie wtedy najintensywniej rozwija się mózg, układ pokarmowy, układ kostny, programuje się metabolizm, a także układ odpornościowy.

Prawidłowe żywienie w tym okresie zapewnia zarówno prawidłowy wzrost i optymalny stan zasobów, jak i harmonijny rozwój oraz funkcjonowanie mózgu, dzięki czemu dziecko lepiej wykorzysta swój potencjał intelektualny. Już na tak wczesnym etapie kształtują się również nawyki żywieniowe i preferencje smakowe. W późniejszych latach życia dziecka trudniej jest zmienić nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Profilaktyka i odpowiednie programowanie żywieniowe pomaga również w walce z otyłością, która niesie za sobą wiele poważnych problemów zdrowotnych, jak cukrzyca czy choroby serca. Badania i działania z dziedziny edukacji w zakresie prawidłowego żywienia dają możliwość uniknięcia przyszłych kosztów społecznych, takich jak leczenie chorób i powikłań związanych z nieprawidłowym żywieniem.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzającą tzw. sieć szpitali. O tym, co zmieni się z punktu widzenia lekarzy i pacjentów, piszemy tutaj.