18 października 2024

Orędzie prezydenta: co Andrzej Duda mówił o szpitalach? (wideo)

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w czasie którego podsumował ostatni rok obecnego rządu, a także pracę premiera Donalda Tuska i jego ministrów. Skrytykował m.in. plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące publicznego szpitalnictwa.

Fot. Sejm

W środę 16 października 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie w związku z rocznicą wyborów parlamentarnych z 2023 r. – Rok po wyborach parlamentarnych to najlepszy moment, by to podsumowanie przeprowadzić. Polacy zasługują na to, aby ich sprawy, sprawy najważniejsze dla ich rodzin, sprawy, od których zależy pomyślność ich, ale także, a może w szczególności, ich dzieci, wnuków, traktowane były poważnie – podkreślił

Z mównicy sejmowej prezydent Andrzej Duda wyraził głębokie zaniepokojenie informacjami płynącymi z resortu zdrowia, które dotyczą planów zamykania szpitali i ograniczania dostępności opieki medycznej z powodów finansowych. Podkreślił, że żaden pacjent nie powinien być pozostawiony bez pomocy.

Deficyt budżetowy a opieka zdrowotna

Prezydent krytycznie odnosił się do obecnego rządu. – Powiedzcie mi państwo, co takiego stało się przez ten ostatni rok od poprzednich wyborów parlamentarnych, że deficyt budżetowy został tak drastycznie powiększony? Skąd nagle niepokojące informacje o stanie finansów publicznych? Dlaczego do niedawna rekordowe zyski spółek skarbu państwa dzisiaj gwałtownie spadają? Czy to wszystko oznacza, że czeka nas powrót do obowiązującej podczas poprzednich rządów premiera Donalda Tuska filozofii rządzenia pod hasłem: „pieniędzy nie ma i nie będzie”? – pytał retorycznie.

Zaraz po tych słowach powiedział: – O powadze sytuacji mogą świadczyć przedstawione ostatnio przez Ministerstwo Zdrowia informacje o planach zamykania szpitali lub ich oddziałów oraz dostępności usług medycznych ze względów finansowych, a za to pełną odpowiedzialność ponosi rząd. To jest sytuacja niedopuszczalna. Nikt z pacjentów nie może zostać bez udzielenia mu niezbędnej pomocy.

Bezpieczeństwo zdrowotne

 – W tak ważnej kwestii jak bezpieczeństwo zdrowotne Polakom należy się pełna i transparentna informacja. Miejscem do jej rzetelnego przedstawienia przez rząd jest ta sala, podobnie jak jest to właściwe miejsce do przedstawienia środków zaradczych, tak aby bezpieczeństwo zdrowotne Polaków nie było zagrożone. Nie mam żadnych wątpliwości, że jest to przez nasze społeczeństwo pilnie oczekiwane – podkreślił prezydent.

Głowa państwa odniosła się także do sytuacji w dekadzie poprzedzającej powrót premiera Donalda Tuska do władzy. Prezydent Andrzej Duda ocenił ją bardzo pozytywnie, uznając za „czas spektakularnego rozwoju Polski”. – W dużej części był on efektem odważnych i odpowiedzialnych decyzji rządów Zjednoczonej Prawicy, także podjętych w okresie poważnych wyzwań, jakie przed Polską, Europą, a wręcz światem w tamtym czasie stanęły. Dzięki takim właśnie decyzjom podczas pandemii COVID-19 udało się ocalić dziesiątki, może nawet setki tysięcy miejsc prac – dodał.

Prezydentowi towarzyszyli w Sejmie m.in. szefowa jego kancelarii Małgorzata Paprocka, szef gabinetu Marcin Mastalerek, ministrowie Wojciech Kolarski i Andrzej Dera oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.