12 grudnia 2024

ORL Beskidzkiej Izby Lekarskiej o kadencji obecnego prezesa NRL

Okręgowa Rada Lekarska Beskidzkiej Izby Lekarskiej sprzeciwia się upublicznianiu zarzutów pod adresem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego i zwraca uwagę, że uderza to w autorytet całego samorządu lekarskiego.

Bielsko-Biała. Fot. pixabay.com

„W naszej opinii zarzuty służą głównie zdyskredytowaniu osoby aktualnego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej” – czytamy w stanowisku Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej (ORL BIL) podjętym 3 grudnia 2024 roku. Jest to odpowiedź na działania zmierzające do odwołania Łukasza Jankowskiego z funkcji prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) zainicjowane przez kilka izb okręgowych.

ORL BIL postrzega takie działania jako „szkodliwe dla wizerunku samorządu lekarskiego”, które oddala środowisko od osiągnięcia wspólnych celów, np. wprowadzenia klauzuli wyższego dobra. W podjętym stanowisku wskazuje, że dotychczasowe zaangażowanie prezesa NRL Łukasza Jankowskiego opisane w jego liście otwartym do lekarzy i lekarzy dentystów pokazuje ogrom pracy wykonanej na rzecz środowiska. Na uznanie zasługuje również praca Prezydium NRL i NRL w obecnej kadencji.

Opublikowany pod koniec listopada list otwarty prezesa NRL do lekarzy i lekarzy dentystów jest dostępny tutaj:

„Nie dyskredytując dorobku samorządu lekarskiego poprzednich kadencji, należy podkreślić, że aktualnie trwająca kadencja obfituje w wiele osiągnięć i rozwiązań korzystnych dla członków samorządu lekarskiego, które udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej konsekwentnie spełniającego kolejne obietnice przedstawione w programie wyborczym” – wskazano w stanowisku ORL BIL.

Rada ocenia, że wnioski o odwołanie Łukasza Jankowskiego z funkcji prezesa NRL złożone przez kilka izb okręgowych są „nieuzasadnione” m.in. dlatego, że opierają się na „niezweryfikowanych zarzutach wynikających z nielegalnie pozyskanej korespondencji”. Mogą one również prowadzić do „osłabienia samorządu lekarskiego”, który – zdaniem ORL BIL – „w dobie wielu wyzwań w ochronie zdrowia winien się jawić jako skonsolidowana korporacja zawodowa, skutecznie reprezentująca interesy jej członków i dbająca o właściwą jakość wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty”.

W ocenie Rady nieuzasadnione jest także wydanie ze składek opłacanych co miesiąc przez lekarzy i lekarzy dentystów ok. 700 tys. zł na kolejny w tej kadencji Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy. Może to bowiem „zostać poczytane za marnotrawstwo wspólnych środków pieniężnych, szczególnie, że ma to miejsce na rok przed Sprawozdawczo-Wyborczym Krajowym Zjazdem Lekarzy” – podkreślono w stanowisku podpisanym przez prezesa ORL BIL Radosława Piwowarczyka i sekretarz ORL BIL Zytę Kaźmierczak-Zagórską.

W ubiegłym tygodniu swoje poparcie dla prezesa Łukasza Jankowskiego wyraziła ORL w Gdańsku. „Zrozumiała może być krytyka i niezadowolenie z działań samorządu, czy wzajemnej współpracy między organami samorządowymi, natomiast powinna być ona merytoryczna i odbywać się przede wszystkim w obrębie samorządu” – wskazano w stanowisku podpisanym przez prezesa ORL w Gdańsku Dariusza Kutellę i zastępcę sekretarza ORL w Gdańsku Łukasza Szmygla.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: