22 listopada 2024

Pandemia COVID-19. Więcej studentów wolontariuszy w szpitalu

Prawie 80 studentów kierunków medycznych z Uniwersytetu Zielonogórskiego zgłosiło się do pracy w Szpitalu Uniwersyteckim jako wolontariusze – informuje uczelnia na swojej stronie internetowej.

Foto: pixabay.com

W większości (55 osób) są to studenci od drugiego do szóstego roku kierunku lekarskiego oraz studenci dwóch ostatnich lat studiów I stopnia na kierunkach pielęgniarstwo (13 osób) i ratownictwo medyczne (11 osób). Część studentów pracuje w szpitalu od kwietnia, czyli niemal od początku pandemii, ale większość dopiero rozpocznie wolontariat.

„Przed przystąpieniem do pracy studenci przechodzą szkolenie prowadzone przez personel medyczny – pracowników Szpitala oraz Collegium Medicum. Szkolenie składa się z części teoretycznej prowadzonej on-line oraz części praktycznej, rozpoczynającej się na przygotowanych w salach na terenie szpitala stanowiskach, na których wolontariusze ćwiczą podstawowe czynności z użyciem drobnego sprzętu medycznego i fantomów (wkłucia, podłączanie i regulacja kroplówek, pompy infuzyjnej itp.). Kolejny etap szkolenia przebiega już na oddziałach szpitalnych” – czytamy na stronie Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W związku z trwającą pandemią, niezwykle ważnym elementem szkolenia jest nauka zakładania i zdejmowania środków ochrony osobistej prowadzona przez pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jak informuje UZ, wolontariusze, niezależnie od miejsca, w którym podejmą pracę, będą członkami zespołu, którego trzon stanowi regularna kadra oddziału, a weryfikacja ich umiejętności prowadzona będzie właśnie przez pracowników SOR. Studenci kierowani będą do Szpitala Uniwersyteckiego, chociaż część z nich zgłosiła chęć pracy w szpitalu tymczasowym, który 7 grudnia ma zostać uruchomiony w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Do walki z pandemią COVID-19 angażują się nie tylko studenci kierunków medycznych. „W wielu miejscach bardzo potrzebna jest każda pomoc, jak chociażby w Sanepidzie, gdzie przeprowadzać telefoniczne wywiady epidemiologiczne czy wprowadzać do systemu wyniki testów mogą studenci z innych kierunków. Również w szpitalu tymczasowym na stanowiskach administracyjnych mogą pomóc wolontariusze bez wykształcenia medycznego” – czytamy w informacji prasowej. Uniwersytet Zielonogórski zwrócił się do władz wojewódzkich i samorządowych z prośbą o przygotowanie zapotrzebowania na tego rodzaju pomoc. Wiadomo, że w stacjach powiatowych Sanepidu potrzeba kilkudziesięciu pracowników w Gorzowie i Zielonej Górze, ale również w Drezdenku, Krośnie Odrzańskim, Słubicach, Żaganiu i Żarach.