Pielęgniarki wygrały w sądzie. Milionowe straty dla szpitala
Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wygrały w Sądzie Najwyższym spór o wynagrodzenia – czytamy na Rynku Zdrowia. Oddalił on kasację placówki, która nie zgadzała się z wyrokami w dwóch wcześniejszych instancjach. Ta sprawa może spowodować ogromne straty dla placówek w obliczu i tak głębokiego kryzysu w sektorze ochrony zdrowia.

Sprawa zaczęła się w grudniu 2022 r., gdy szpital wręczył wypowiedzenia pielęgniarkom z tytułem magistra i specjalizacją, obniżające grupę zaszeregowania. Wiązało się to z wypłatą niższego wynagrodzenia. Jak podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mecenas Teresa Kaczyńskiej-Kochaniec, sąd pierwszej instancji w Jastrzębiu-Zdroju przywrócił pielęgniarki do grupy drugiej, a „w drugiej instancji sąd w Rybniku utrzymał ten korzystny wyrok”. Placówka złożyła skargę kasacyjną, która została jednak oddalona.
Będą kolejne sprawy?
Sytuacja dotyczy na razie pięciu pielęgniarek, a pozostałe 60 spraw zostało zawieszonych do czasu rozstrzygania tej kwestii. Według prawniczki sytuacja prawna drugiej grupy jest taka sama, co może prowadzić do kolejnych postępowań sądowych. Choć szpital argumentował, że warunki pracy pielęgniarek nie uległy pogorszeniu, ich zespół prawny wykazał, że obniżenie współczynnika pracy negatywnie wpłynęło na wysokość pensji. – To obecnie kluczowy element, jeśli chodzi o zasady ustalania wynagrodzeń pielęgniarek i położnych – powiedziała mec. Kaczyńska-Kochaniec.
Rosną długi szpitali
Ostatnie miesiące przynoszą coraz więcej korzystnych dla pielęgniarek wyroków. I choć mobilizuje to kolejne osoby do podejmowania kroków prawnych, wzrost kosztów sądowych i odsetek generuje ogromne straty dla szpitali, sięgające milionów złotych. Warto też dodać, że nie wszystkie placówki uznają prawomocne wyroki. Prowadzi to do jeszcze większych zobowiązań, a co za tym idzie – generowania nowych kosztów.
Do tego dochodzi unikanie zawierania ugód, co jeszcze bardziej wzmacnia kryzys w sektorze ochrony zdrowia. Średnia wartość roszczenia w sprawach dotyczących wynagrodzeń personelu medycznego wynosi od 70 tys. zł do ponad 90 tys. zł na osobę. Sprawy sądowe liczone są w tysiącach – to rezultat wprowadzenia w lipcu 2022 r. nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.