Pierwszy w Polsce pacjent z defibrylatorem łączącym się smartfonem (foto)
W Klinice Kardiologii CSK UCK WUM kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego wykonano zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth.
Foto: WUM
Jest to pierwszy w Polsce Pacjent wyposażony w takie urządzenie, a zespół jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.
U pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca zagrożonego nagłym zgonem sercowym zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM (prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak, dr Jakub Kosma Rokicki) wykonał zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora, który oprócz standardowych opcji terapeutyczno-diagnostycznych, dodatkowo daje możliwość zdalnej kontroli z zastosowaniem smartfonu pacjenta.
Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzenia do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególny pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19. Dzięki zastosowanemu rozwianiu pacjent z każdego miejsca na świecie będzie mógł dokonać transmisji danych z wszczepionego kardiowertera-defibrylatora do Ośrodka. Dzięki komunikacji bluetooth z telefonem komórkowym pacjenta nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników. Zastosowana niskoenergetyczna technologia bluetooth daje odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia.