Piotr Kościelniak: nie zmieni się nic
Kiedy przygotowywaliśmy kwietniowe wydanie „Gazety Lekarskiej” poświęcone zagrożeniu lekarzy, pielęgniarek i ratowników hejtem i przemocą, wiedzieliśmy, że to temat niezwykle ważny. Ale nikt z nas nie przypuszczał, że wydarzenia przybiorą tak dramatyczny obrót i że stanie się to tak szybko.

Problemy finansowe NFZ, obniżenie składki zdrowotnej (a raczej próby jej obniżenia, bo prezydent Andrzej Duda na finiszu swojej drugiej kadencji ustawę zawetował), reforma szpitali, kolejki, wynagrodzenia – wszystko to zeszło na drugi plan w obliczu tragedii w Krakowie.
Kwestia fizycznego bezpieczeństwa personelu medycznego nagle została dostrzeżona przez media, opinię publiczną i rządzących. Ministerstwo Zdrowia przychylniejszym okiem spojrzało na postulaty środowiska lekarskiego związane z ochroną przed hejtem i agresją. Padły obietnice.
Ale fizyczne bezpieczeństwo medyków musiało ustąpić kampanii prezydenckiej. To z jednej strony całkowicie zrozumiałe, ale obawiam się, że po wyborach ten temat już nie wróci z taką siłą, ponieważ pojawią się inne, ważniejsze (czytaj: polityczne) wyzwania.
„Wiele musi się zmienić, by nie zmieniło się nic” – brzmi znany cytat z księcia Lampedusy i diuka Palmy, Giuseppe Tomasiego. I właśnie w ten sposób rozumiem zapewnienia rządu, że do tematów związanych ze zdrowiem „wrócimy po wyborach”. Obym się mylił. Trzymam kciuki za powodzenie działań samorządu w tej sprawie.
Macie Państwo zresztą nade mną przewagę: gdy trzymacie to wydanie „Gazety Lekarskiej” w dłoniach, wyniki chyba najważniejszych wyborów wolnej Polski są prawdopodobnie już znane. Cykl wydawniczy miesięcznika oznacza, że w chwili zamykania czerwcowego numeru dopiero czekaliśmy na debaty przed II turą.
Nie możemy zatem skomentować programu nowego Prezydenta RP w obszarze dotyczącym zdrowia publicznego, finansowania systemu, wynagrodzeń, wysokości składki ani szczegółowo omówić jego poglądów na zapewnienie bezpieczeństwa lekarzy.
Dlatego tym bardziej zachęcam Państwa do śledzenia profili „Gazety Lekarskiej” w mediach społecznościowych – na X i FB, a także do regularnego zaglądania na nasz portal gazetalekarska.pl, w którym pojawiają się najbardziej aktualne informacje. O pomysłach prezydenta na zdrowie też.
Piotr Kościelniak
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 6/2025