21 listopada 2024

Podjadamy na potęgę!

Aż trzech na czterech Polaków jada niezdrowe przekąski. Co czwarty z nas chowa się przed przyjaciółmi podjadając tuczące smakołyki, nie zmieniając swoich przyzwyczajeń. Jak wynika z badania IRCenter przeprowadzonego w lutym 2014 roku, blisko połowa Polaków (47 proc.) codziennie je różnego rodzaju przekąski.

Foto: materiały prasowe

Właściwie niemal każdy z nas podjada coś niekoniecznie zdrowego przynajmniej raz w tygodniu (81 proc.). W polskim jadłospisie najczęściej pojawiają się chipsy (51 proc.) i fast foody (43 proc.) oraz przekąski typu instant (40 proc.). Mitem okazało się, że wybieramy wysokokaloryczne jedzenie ze względu na brak czasu. Badanie udowodniło, że najchętniej podjadamy w domowym zaciszu, siedząc przed telewizorem czy komputerem.

Przekąskowa rzeczywistość

W samej idei posiłku pomiędzy śniadaniem a obiadem nie musi być nic złego. Ważne, aby przekąska składała się z dobrze dobranych składników i była odpowiedzią na energetyczne potrzeby naszego organizmu. 74 proc. Polaków jada niezdrowe przekąski, doskonale zdając sobie sprawę z ich kaloryczności i wysokiej zawartości cukrów. Niemal połowa z nas ma wyrzuty sumienia po zjedzeniu mało wartościowego posiłku (45 proc.).

To, co powinno nami wstrząsnąć, to procent osób, które chowają się przed najbliższymi, jedząc w biegu puste kalorie – 23 proc. Co czwarty Polak nie chce, by widziano go z niezdrowymi przekąskami w ręku!

Polacy są mistrzami w wymyślaniu wymówek i usprawiedliwień dla swojego łakomstwa. Najczęstsza z nich to tłumaczenie sobie, że „to już ostatni raz”, kiedy sięgają po swoje ulubione chipsy czy batoniki. Wmawia to sobie niemal co drugi Polak (43 proc.) po raz kolejny zapychając się podczas wieczornego seansu przed telewizorem.

Niezdrowe przekąski usprawiedliwiamy też stresem i koniecznością poprawienia sobie humoru dzięki zjedzeniu „czegoś pycha” (41 proc.). Równie często stosujemy wymówkę, że od jutra przechodzimy na dietę. Tak często oszukuje się aż 41 proc. Polaków!

„Co mi szkodzi”

Patrząc na najczęstsze wymówki Polaków, można z łatwością wysnuć najważniejszy wniosek – podjadamy w myśl zasady „co mi szkodzi”. Czy faktycznie niezdrowe przekąski nie szkodzą? – Regularność spożywania posiłków oraz krótkie przerwy między nimi to najważniejsze zasady zdrowej diety. Przekąski pozwalają nam dotrzymać obu tych zaleceń, dlatego też ich jakość jest tak istotna w naszym codziennym jadłospisie – mówi dietetyczka Aneta Łańcuchowska.

W trosce o zdrowie

Niezdrowe przekąski zawierają dużą ilość tłuszczu i cukru, a po ich spożyciu z reguły stajemy się nie tylko senni, ale także rozdrażnieni i problemy z koncentracją. A jakie przekąski są zdrowe? – Te, po których spożyciu czujemy się lekko i pełni energii do działania. Wszystko to za sprawą odpowiedniej zawartości w nich składników odżywczych – dodaje dietetyczka.

Czas pokaże, czy kampanie promujące zdrowy tryb życia okażą się wystarczającym motorem do zmiany naszych przyzwyczajeń i upodobań.

mt

Dane pochodzą z badania IRCenter „Co Ci szkodzi?”, które w lutym 2014 roku przeprowadzono metodą CAWI na grupie 1001 respondentów