24 listopada 2024

Poezja. Proza. Felieton. Przychodzi wena do lekarza

Po raz siódmy w krakowskim Teatrze Juliusza Słowackiego rozdano nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika. Obok poezji i prozy, komplementarne składy jurorów i redaktorów oceniły felietony publikowane w pismach izb lekarskich.

Foto: Marcin Sojka

Uroczystej gali corocznie towarzyszą koncerty. Od poprzedniej edycji Komisja Kultury NRL prezentuje twórczość medyków.

W tym roku wystąpiła „Operacja Muzyka” pod dyrekcją Dobrochny Martenki, która zagrała utwory Komedy i Lorenca oraz witała na scenie laureatów. Orkiestra Kameralna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu została założona w 2006 r. i od tamtej pory podbija serca publiczności, zdziwionej profesjonalnym poziomem wykonawców. Po przerwie wystąpili Maja i Andrzej Sikorowscy z zespołem.

Jak na konkurs literacki przystało, prezentowano fragmenty tekstów jedenastu laureatów, które wcześniej nagrali aktorzy scen krakowskich i płockich. Całość otwierał MIT w wykonaniu Jerzego Treli, pochylonego nad egzemplarzem „Nieśmiertelności” Andrzeja Szczeklika. Na tle książek biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej prozę i poezję interpretowali: Anna Polony, Małgorzata Gałkowska, Anna Radwan, Ewa Kaim, Radek Krzyżowski, Juliusz Chrząstowski i Jacek Romanowski.

Statuetki akrobatów odebrali poeta Bogdan Stangrodzki („Poetka we śnie”) i pisarka Małgorzata Nowaczyk („Cienką nicią połączone”), której twórczość została doceniona po raz czwarty z rzędu. Miejsca drugie przypadły w udziale Barbarze Rysz-Postawie („Arytmia”) oraz parze prozatorskiej Monice Kunstman i Markowi Gawlikowi („Anatomia pamięci”). Trzecie miejsca zajęli: ponownie Monika Kunstman („Wieczór wspomnień”) i Tomasza Kardacz („Ananke”). Ponadto w poezji wyróżniono Pawła Grabowskiego („Moich kilku przyjaciół nie żyje”).

Ogłoszenie werdyktu felietonistów poprzedziły fragmenty czytane przez Sylwię Krawcównę, Maję Rybicką, Magdalenę Tomaszewską i Marka Walczaka, na tle zabytkowej ściany Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, gdzie swoje głosy oddawali w kwietniu redaktorzy pism izb lekarskich. Na wielkim ekranie ukazały się okładki wszystkich polskich biuletynów. Zwyciężczynią kategorii została Joanna Sokołowska za teksty wydrukowane w „Gazecie Lekarskiej” i płockim „Biuletynie” („Strachy na Lachy” / „Czarny kwadrat”). Drugie miejsce zajęła Agnieszka Kania z Opola („Anielskość”).

Na trzecim miejscu uplasowała się redaktorka naczelna „Biuletynu informacyjnego” z Olsztyna, Beata Januszkio-Giergielewicz („Pęknięte serce”). Dodatkowo wyróżniono pułkownika Włodzimierza Kuźmę piszącego dla wojskowego „Skalpela” („Do którego roku życia powinien pracować lekarz?”). Wszystkie prace zaprezentujemy w kolejnych numerach „Gazety Lekarskiej”, a „Medycyna Praktyczna” zebrała je w rozdanej uczestnikom gali pokonkursowej książce „Odczytując siebie na nowo”.

Laureatom gratulowali na scenie: Maria Szczeklik, Anna Dymna, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Waldemar Hładki, Ryszard Golański, Piotr Gajewski, Robert Stępień, Andrzej Matyja oraz po raz pierwszy w historii troje wiceprezesów Naczelnej Rady Lekarskiej: Zyta Kaźmierczak-Zagórska, Leszek Dudziński i Romuald Krajewski. Po raz drugi miałem przyjemność realizacji teatralnej tego ważnego dla kultury lekarskiej, literackiego wydarzenia.

Jarosław Wanecki