Polacy współtwórcami substancji pomocnej w walce z SARS-CoV-2
W tym trudnym czasie każda pozytywna informacja cieszy podwójnie. Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego są współtwórcami substancji pomocnej w walce z koronawirusem.
Foto: pixabay.com
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej) oraz z Wydziału Chemii UJ (pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki) od dłuższego czasu prowadzili badania mające na celu stworzenie inhibitora hamującego zakażenie wywoływane przez koronawirusy.
Okazuje się, że jest on skuteczny również przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. „Substancja ta to N-(2-hydroksypropyl)-3-trimetylamonowy chlorek chitozanu (HTCC). Niedawno przeprowadzone testy wykazały jej skuteczność także przeciw SARS-CoV-2 oraz MERS-CoV, w warunkach in vitro i ex vivo” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez UJ.
Naukowcy podkreślają, że droga do klinicznego zastosowania tej substancji jest jeszcze daleka, jednak uzyskane wyniki są bardzo obiecujące. Perspektywy użycia HTTC w walce z koronawirusami opisane zostały w artykule HTCC as a highly effective polymeric inhibitor of SARS-CoV-2 and MERS-CoV. Warto dodać, że badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz z zespołami badawczymi z Chin.