23 listopada 2024

Polskie respiratory dla pacjentów z COVID-19

Kluczowym sprzętem w czasie kuracji najciężej chorych pacjentów na COVID-19 są respiratory. Kiedy wybuchła epidemia, w wielu krajach zaczęło ich brakować.

Foto: pixabay.com

Dotychczasowi producenci nie nadążali z realizacją zamówień, dlatego ich produkcją zajęli się przedstawiciele innych branż, m.in. giganci motoryzacyjni (np. General Motors, Ford, Renault, Seat).

Nasi badacze nie zostają w tyle.

Na przełomie kwietnia i maja zakończą się prace konstrukcyjne nad prototypami respiratorów ciśnieniowego i pojemnościowego z elementów powszechnie dostępnych na rynku – to projekt naukowców z Instytutu Lotnictwa oraz Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Opracowany sprzęt zostanie poddany testom, a następnie naukowcy planują wyprodukowanie partii pilotażowej.

Uruchomienie produkcji będzie możliwe po pozytywnym przejściu kolejnych testów i decyzji Ministerstwa Rozwoju, które wspiera ten projekt. Założenia konstrukcyjne respiratorów konsultowano z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

To nie pierwszy projekt naukowców Łukasiewicza w walce z pandemią.

W marcu wyprodukowano urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. 10 kwietnia pierwsza partia została skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.