Poradnik dla lekarzy „Jak pomagać pacjentom doświadczającym efektów wojny”
Poniżej publikujemy poradnik dla lekarzy wszystkich specjalizacji pt. „Jak pomagać pacjentom doświadczającym efektów wojny” autorstwa Izabeli Barton-Smoczyńskiej, psychotraumatologa z Poradni Leczenia Traumy i PTSD w Centrum Terapii Dialog.
W gabinetach lekarskich zaczynają pojawiać się osoby, które były wystawione na krótko- lub długotrwałe działanie sytuacji zabierającej poczucie bezpieczeństwa i kontroli, ograniczającej dostęp do zasobów, zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób.
Wojna to sytuacja krytyczna – silnie stresowa, bardzo często traumatyczna. Może poprzez swój wpływ na funkcjonowanie osoby doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji psychicznych i somatycznych. Większość osób ujawniających negatywne konsekwencje stresu potraumatycznego skarży się na różne somatyczne dolegliwości i w pierwszej kolejności trafia do lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy rodzinnych.
W poradniku pt. „Jak pomagać pacjentom doświadczającym efektów wojny” można znaleźć podstawowe informacje o stresie ostrym i stresie potraumatycznym, sygnałach ostrzegawczych, które da się zaobserwować w trakcie wizyty oraz zbiór dobrych praktyk dotyczących rozmów z pacjentami.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.psychiatrzy.warszawa.pl. Dodatkowo zamieszczamy ulotkę, która może pomóc w rozpoznaniu objawów doświadczanych w zakresie funkcjonowania psychofizycznego.