22 listopada 2024

Premier o walce z epidemią: odtwarzamy krajową produkcję sprzętu

W poniedziałek 6 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Foto: Krystian Maj / KPRM

– Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami: w maju, czerwcu – powiedział premier.

Jak zaznaczył w walce z koronawirusem ważny jest sprzęt ochrony osobistej. – Staramy się go pozyskać ze wszystkich kierunków świata, odtwarzając także produkcję krajową – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wyjaśnił, rozdysponowano już blisko 3 mln rękawiczek oraz blisko 0,5 mln litrów płynów dezynfekcyjnych dla szpitali. Zapewnił, że gotowe są zapasy na kolejne tygodnie. Do Polski przyjechał także transport 165 respiratorów z 1000 zamówionych.

Premier poinformował, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, w Polsce utworzonych zostało 20 szpitali jednoimiennych. Podkreślił także, że obecnie przeprowadzanych jest dziennie ok. 6-7 tys. testów na obecność koronawirusa, a niedługo będzie to 8-9 tys. Aktualnie nasz kraj ma do dyspozycji 150 tys. testów, a 800 tys. jest zakontraktowanych.

Mateusz Morawiecki ocenił, że kryzys zdrowotny na całym świecie przekształca się w kryzys gospodarczy. Dlatego tworzone są nowe mechanizmy finansowania gospodarki i ochrony zdrowia, które mają dostosować  życie społeczno-gospodarcze do „nowej normalności”. – Aby tak się stało, konieczne jest przestrzeganie dystansowania społecznego oraz zasady higieny – zaznaczył premier.

Szef rządu przypomniał, że rząd zaproponował pakiet działań antykryzysowych, które mają pomóc pracownikom i przedsiębiorcom. Jak poinformował, ok. 200 tys. firm w Polsce złożyło wnioski o skorzystanie z pomocy, a na koniec tygodnia spodziewanych jest 280 tys. takich wniosków. Jak zaznaczył u, w walce z koronawirusem potrzebne są także nowe środki w ramach Unii Europejskiej m.in. podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od międzynarodowych korporacji oraz likwidacja rajów podatkowych.