23 listopada 2024

Prezes NRL pisze do szefa TVP ws. szczepień

Naczelna Rada Lekarska z niepokojem przyjęła piąty odcinek programu telewizyjnego „Szeptem” wyemitowany 4 listopada w kanale TVP2. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego z prośbą o zaprzestanie publikacji tego odcinka na stronie internetowej tvp.pl.

Jacek Kurski, prezes TVP
Foto: Marta Jakubiak

„Sposób prowadzenia, dobór gości, materiał publicystyczny wskazywały na przeprowadzaną przez Telewizję Polska akcję antyszczepionkową. Program wydawał się mieć na celu wywołanie niepokoju wśród osób, które decydują się na szczepienia. Przedstawienie tematu szczepień w Polsce w sposób nawołujący do odstępowania od szczepienia kłóci się z misją publiczną Telewizji Polskiej” – napisał prezes NRL w piśmie skierowanym do szefa TVP.

Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że problemem społecznym w Polsce jest niska wyszczepialność, a wyemitowany program nie pomógł w zwiększeniu świadomości obywateli co do konieczności szczepień. Zaproszony do programu gość, Ryszard Grzebyk, nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy, co oznacza, że nie posiada prawa wykonywania zawodu lekarza i nie wykonuje tego zawodu. W programie został przedstawiony jako „doktor medycyny naturalnej”, czyli przedstawiony tytułem nie funkcjonującym w naszym kraju.

„Mogło to wprowadzać widza w błąd co do wykształcenia i kwalifikacji zawodowych pana Ryszarda Grzebyka. Treści, które prezentował, jeszcze bardziej sugerowały, że rości sobie prawo do prezentowania wiedzy medycznej, co nie powinno mieć miejsca. Telewizja Polska nie powinna również akceptować promowania książki autorstwa pana Ryszarda Grzebyka. Poprzez sposób prezentowania tej publikacji widz mógł odnieść mylne wrażenie, że jest to publikacja naukowa akceptowana przez środowisko lekarskie” – podkreślił Maciej Hamankiewicz, dodając, że pismo skierował do wiadomości ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Przypomnijmy, że kilkanaście dni temu Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie i propagowanie działań proszczepiennych, mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów oraz ich ochronę przed groźnymi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, które mogą prowadzić do skomplikowanego leczenia, a w niektórych przypadkach zagrażać nie tylko zdrowiu chorych, ale i ich życiu.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.