Prezes NRL do premiera: prosimy o rozmowę
„W maju mija rok od kolejnego apelu Naczelnej Rady Lekarskiej, która zwróciła się do Pana Premiera z prośbą o merytoryczne spotkanie poświęcone problemom ochrony zdrowia w Polsce” – pisze Prezes NRL Maciej Hamankiewicz w piśmie wystosowanym dzisiaj do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.
Foto: Marta Jakubiak
„Po roku problemy polskich pacjentów oraz lekarzy i lekarzy dentystów nie uległy zmianie, a Pan Premier niestety nadal nie wyraził woli spotkania z samorządem lekarzy i lekarzy dentystów. Obawiamy się, że sytuację pacjentów i lekarzy, czyli polską rzeczywistość zdrowotną, Pan Premier widzi tylko poprzez sprawozdawczość płynącą z Ministerstwa Zdrowia” – dodaje Maciej Hamankiewicz.
Naczelna Rada Lekarska w kolejnym roku działalności wydała wiele opinii i stanowisk w sprawie działań mających na celu naprawę systemu ochrony zdrowia. W ostatnich dniach szczegółowo przeanalizowano m.in. projekty ustaw i rozporządzeń nazwanych przez Ministra Zdrowia pakietem kolejkowym.
„Nasze uwagi, przesłane do Pana Ministra Bartosza Arłukowicza, dotyczą zagwarantowania polskim obywatelom obietnic złożonych przez Pana Ministra w obecności Pana Premiera na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2014 roku. Obietnice wyrażone podczas transmitowanej w mediach konferencji poskutkowały m.in. błędnym przeświadczeniem wielu pacjentów o natychmiastowym wprowadzeniu niektórych rozwiązań. Uważamy, że należy teraz – również publicznie – wyjaśnić całemu społeczeństwu, dlaczego niektóre z projektów aktów prawnych nie spełnią tych obietnic” – podkreślił Prezes NRL.
Ze względu na rangę omawianych problemów i brak publikacji efektów konsultacji społecznych w zakresie tzw. pakietu kolejkowego, Maciej Hamankiewicz „z niepokojem” odebrał publiczną wypowiedź premiera Tuska wyrażoną słowami: „ten temat proszę traktować jako zamknięty”.
„Konieczna jest stała dyskusja nad racjonalizacją wydatków na służbę zdrowia, w tym rozważenie ich wzrostu, o co od dawna apeluje samorząd lekarski” – apeluje Prezes NRL. Tym bardziej, że zarówno lekarze, jak i pacjenci źle oceniają system ochrony zdrowia w naszym kraju.
Ponadto Maciej Hamankiewicz podkreślił, że samorząd lekarski wyraża pełną gotowość do spotkania z premierem, aby zaprezentować ocenę systemu i propozycje zmian. „Prosimy o rozmowę w sprawie zracjonalizowania wydatków na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce, by chorzy nie domagali się od lekarzy badań czy operacji, które obiecał im Rząd, a których lekarze – mimo najszczerszych chęci – zaoferować chorym nie mogą, ponieważ nie są one dostatecznie finansowane” – czytamy w piśmie do Donalda Tuska.