22 listopada 2024

Prezydent o minister Katarzynie Sójce: zwykły lekarz

37-letnia Katarzyna Sójka, lekarka specjalistka chorób wewnętrznych, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, została powołana na funkcję ministra zdrowia przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Foto: twitter.com/PremierRP

Uroczystość odbyła się w czwartek 10 sierpnia 2023 r. – Bardzo się cieszę, że ten urząd obejmuje osoba, która jest „zwykłym lekarzem”– powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu Katarzyny Sójki.

–  To ma fundamentalne znaczenie dla rozwiązywania problemów. Najważniejszym w nich jest ochrona pacjenta w małym mieście, wiosce, dostępność do zwykłego lekarza, który dopiero ewentualnie wyśle go do specjalisty – mówił prezydent.

Dodał, że jednym z wyzwań, przed którym musi stawić czoła, jest odpowiedzialność za politykę lekową i ochrona przed lobbystami. – Wierzę, że pani minister podoła wszystkim obowiązkom. Tego z całego serca życzę – mówił prezydent Andrzej Duda.

„Wierzę, że jako lekarce sprawy lekarzy i pacjentów są pani bliskie, a postulaty samorządu lekarskiego i lista pilnych zmian w systemie ochrony zdrowia dobrze znana” – napisał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski. Jednocześnie zapewnił o otwartości i gotowości do współpracy na rzecz odbudowy zaufania pacjentów do systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Postulaty samorządu lekarskiego

W środę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski przekazał Katarzynie Sójce listę postulatów wymagających pilnego wdrożenia. Samorząd lekarski oczekuje m.in. zniesienia limitów na wystawianie recept przez lekarzy i pilnego ustalenia standardów teleporady uniemożliwiających funkcjonowanie tzw. receptomatów.

W związku z wydarzeniami, które stały za odejściem Adama Niedzielskiego z resortu, samorząd lekarski postuluje przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i Centrum e-Zdrowia w zakresie bezpieczeństwa danych medycznych oraz ujawnienia jej wyników.

Kolejny postulat dotyczy wycofania poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego, a także rezygnacji z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.

Samorząd lekarski oczekuje też odejścia od wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Inne postulaty opisujemy tutaj: