22 listopada 2024

Prix Galien, prawie jak Nagroda Nobla

Zbliża się termin nadsyłania zgłoszeń do 4. edycji konkursu Prix Galien Polska 2016. Prix Galien uznawana jest na całym świecie za odpowiednik Nagrody Nobla.

To niepowtarzalna okazja, aby poddać ocenie innowacje w obszarze medycyny i farmacji Kapitule, w której zasiadają znakomici polscy profesorowie – praktycy i innowatorzy w swoich dziedzinach, posiadający wiedzę i doświadczenie, niezbędne do oceny zgłaszanych projektów.

Wśród nich są: Cezary Szczylik, Grażyna Rydzewska, Piotr L. Chłosta, Andrzej Horban, Waleria Hryniewicz, Jacek Rafał Imiela, Sergiusz Jóźwiak, Roman Kaliszan, Piotr Kuna, Janusz Rybakowski, Janina Stępińska, Piotr Wiland, Leszek Czupryniak oraz Wojciech Matusewicz.

Zgłaszać mogą się naukowcy, instytucje badawcze, firmy farmaceutyczne, producenci wyrobów medycznych oraz twórcy kampanii zdrowotnych. Zgłoszenia należy przesyłać jeszcze tylko do 30 czerwca br. w czterech kategoriach:

  • Innowacyjny produkt leczniczy (w tym podkategorie: Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie otwartym, Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie zamkniętym, Innowacyjna szczepionka, Innowacyjny sierocy produkt leczniczy),
  • Innowacyjne odkrycie naukowe,
  • Innowacyjny wyrób medyczny,
  • Innowacyjna kampania zdrowotna.

Już we wrześniu dowiemy się, kto powalczy o złote medale Prix Galien Polska 2016. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w listopadzie. – Wyróżnienie Prix Galien to dla nas potwierdzenie, że idziemy właściwą drogą – powiedział Piotr Marciniak, dyrektor generalny jednego z laureatów Prix Galien Polska 2015, który otrzymał złoty medal za lek immunoonkologiczny, przynoszący nadzieję pacjentom chorującym na zaawansowanego czerniaka oraz raka płuc.

Nagroda Prix Galien przyznawana jest jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 17 krajach, między innymi: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Co dwa lata odbywa się edycja międzynarodowa, wyłaniająca spośród lokalnych zwycięzców innowacyjny produkt w skali globalnej. Twórcą Prix Galien jest francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z czasem zyskała ona prestiż na całym świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień, jakie można zdobyć w dziedzinie farmacji i medycyny.