30 marca 2025

Projekt ustawy o centralnej e-rejestracji. Premie dla prymusów

Ok. 618 mln zł w okresie 10 lat – tyle wyniesie stworzenie i utrzymanie centralnej elektronicznej rejestracji świadczeń opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zapowiadanych od dawna przepisów, które zmierzają do jej wprowadzenia.

Fot. freepik.com

Resort zdrowia przekazał do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on m.in. dofinansowanie dla podmiotów, które najszybciej dołączą do centralnej e-rejestracji.

Pilotaż tego programu ruszył latem 2024 r., obejmując świadczenia kardiologiczne oraz badania profilaktyczne: mammografię i cytologię. Pierwszy etap jego realizacji zakończy się 30 czerwca 2025 r., a ewaluacja potrwa do 31 października 2025 r. Późniejszym krokiem ma być ustawa, która wdroży centralną e-rejestrację, co – jak deklaruje resort – stanie się jeszcze w tym roku.

Cel centralnej e-rejestracji

Wprowadzony zostanie scentralizowany system zgłoszeń na świadczenia opieki zdrowotnej oraz centralnie prowadzony wykaz pacjentów oczekujących na ich udzielenie – oba rozwiązania będą wspólne dla wszystkich świadczeniodawców. Centralna e-rejestracja ma zastąpić listy oczekujących na udzielenie świadczenia prowadzone obecnie przez każdego z nich osobno.

Warto podkreślić, że w początkowym etapie funkcjonowania projekt dotyczyć będzie jedynie części zakresów świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w trybie ambulatoryjnym. W późniejszym okresie zostaną nim objęte świadczenia w ramach kardiologii, profilaktyki raka szyjki macicy, a także raka piersi.

Jak to będzie działało?

Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia pacjenci będą mogli zgłaszać się bezpośrednio u świadczeniodawcy: osobiście, telefonicznie lub też z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w tym Internetowego Konta Pacjenta. Przy zgłoszeniu możliwe będzie określenie kryteriów w zakresie terminu czy lokalizacji.

Następnie pacjent otrzyma potwierdzenie wyznaczenia konkretnego terminu oraz informację potwierdzającą zmianę terminu i możliwość rezygnacji z niego. Resort zdrowia chce również wdrożyć asystenta głosowego (voicebot), który będzie przypominać o zbliżającej się wizycie oraz potwierdzi jej obecność, a w razie konieczności – przełoży ją lub anuluje.

Premie dla podmiotów leczniczych

Chcąc zachęcić świadczeniodawców, aby jak najszybciej przystąpili do centralnej elektronicznej rejestracji, Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić system zachęt finansowanych w postaci jednorazowej premii w wysokości 10 tys. zł. Dofinansowanie zostanie udzielone po spełnieniu jednego warunku: centralna e-rejestracja musi zostać wdrożona w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów.