„Rozmowa z człowiekiem” w Galerii Zmiennej
Szpital Śląski w Cieszynie serdecznie zaprasza na kolejną wystawę do Galerii Zmiennej w Zespole Poradni Specjalistycznych Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego. Wystawa „Rozmowa z człowiekiem” prezentuje twórczość graficzną Jadwigi Smykowskiej, polskiej artystki specjalizującej się w trudnej i unikatowej technice drzeworytu sztorcowego.
Wyjątkowe drzeworyty można oglądać do końca lutego br. – W skrócie można technikę tę opisać jako rytowanie rylcem i dłutkami w bardzo twardym drewnie, na przykład gruszy, bukszpanie czy wiśni, pozwalającym na cięcia w poprzek słojów – mówi artystka.
– Drzeworyt sztorcowy jest unikatową, właściwie historyczną już i arcytrudną techniką. Wynaleziony u schyłku XVIII wieku przez angielskiego grafika T. Bewicka drzeworyt sztorcowy zyskał wielką popularność, gdyż – oprócz trwałości pozwalającej na większą ilość odbitek i umożliwiając cięcie w różnych kierunkach – pozwalał na uzyskanie precyzyjnego rysunku, zróżnicowanej kreski i subtelnych tonów – dodaje Jadwiga Smykowska.
Wystawa jest analizą ludzkiego charakteru, ukazaniem jego myśli, uczuć i zachowań w określonym czasie i środowisku. Artystka wyraźne przedstawia człowiecze stany fizyczne, psychiczne, plastyczne emocje i interakcje. Wstęp wolny.
Jadwiga Smykowska urodziła się w Cieszynie w 1945 roku. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych Krakowie, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1971 roku na Wydziale Grafiki: w Pracowni Drzeworytu prof. Franciszka Bunscha oraz w Pracowni Grafiki Książki prof. Witolda Chomicza. Należy do związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON.
Jest uznaną artystką o światowej sławie. Uprawia malarstwo, rzeźbę i rysunek, ale najważniejszą techniką w jej twórczości jest drzeworyt sztorcowy, z którego zasłynęła. Autorka wielu wystaw indywidualnych m.in. w Hamburgu, Mannheim, Heidellbergu, Tübingen (Niemcy), w Adelajdzie (Australia), Kristianstad (Szwecja), w Pradze, Čadcy (Czechy) i w wielu polskich miastach (m.in. Rzeszowie, Bielsku-Białej, Lublinie, Cieszynie).
Brała udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych. Zdobyła szereg nagród i wyróżnień m.in. w międzynarodowym konkursie w Mediolanie (Włochy), Freiburgu (Niemcy), w Bańskiej Bystrzycy (Czechy), Warszawie, Katowicach, Lublinie itd.
Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki i Historii we Fryburgu (Szwajcaria), w Stadtgeschichtiche Mussen w Norymberdze (Niemcy), Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu w Krakowie, w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, muzeach w Lublinie, Olsztynie i Radomiu, a także w kolekcjach prywatnych.