Rozważyć obowiązek szczepień, docenić odpowiedzialność lekarzy
Trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w wybranych grupach i sytuacjach – uważa interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. COVID-19 działający przy prezesie PAN.
W poniedziałek Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN opublikował stanowisko w sprawie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2.
Eksperci wskazali, że szczepienia są podstawowym narzędziem skutecznego i bezpiecznego ograniczania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wraz z jej następstwami i kosztami. W ocenie zespołu w oczekiwaniu na nadejście kolejnej fali zachorowań na COVID-19 trzeba rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2 przynajmniej w grupach osób szczególnie narażonych na zakażenie.
„W oczywisty sposób w pierwszej kolejności obowiązek ten powinien dotyczyć pracowników medycznych – z tych samych powodów, dla których szczepienia zostały udostępnione właśnie tej grupie zawodowej jako grupie zero. Warto też dostrzec i docenić dojrzałość, odpowiedzialność i profesjonalizm polskich lekarzy, którzy w ok. 90 proc. przyjęli szczepienia przeciw COVID-19” – czytamy w stanowisku.
Zdaniem ekspertów warto rozważyć obowiązek szczepień w przypadku innych grup zawodowych i społecznych, które są kluczowe dla funkcjonowania państwa w warunkach pandemii (wojsko, policja, straż pożarna, nauczyciele) lub w szczególny sposób są narażone na zakażenie z powodu bezpośrednich kontaktów z innymi osobami (np. rehabilitanci, fryzjerzy, listonosze, pracownicy salonów kosmetycznych). „To są kwestie wymagające pilnej debaty oraz decyzji” – podkreślono w stanowisku.
Eksperci przypominają, że szczepienie przeciw COVID-19 było obiektem rygorystycznych badań, a w przeszłości żadne z dotychczas stosowanych szczepień nie było tak intensywnie i szczegółowo badane i monitorowane. „Dalsze oczekiwanie na szczepionkę cechującą się stuprocentową skutecznością wobec wszelkich wariantów SARS-CoV-2 i pozbawioną jakichkolwiek reakcji poszczepiennych jest nierealistyczne i nieodpowiedzialne w sytuacji toczącej się walki z pandemią. Nie dajmy się naciągać wszelkiego typu sprzedawcom wątpliwości i pseudonaukowych teorii” – apelują naukowcy.
W ich opinii o ile na początku ubiegłego roku pandemia była niespodziewaną klęską żywiołową o zasięgu globalnym, o tyle dziś mamy „dobrze sprawdzone narzędzie, aby skutecznie ją wygasić na poziomie kraju, województwa i gminy”. To szczepienia pozostają podstawowym narzędziem skutecznego i bezpiecznego ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19 wraz z jej następstwami i kosztami. „Jak dotąd nie ma możliwości leczenia COVID-19 w warunkach domowych, a profilaktyka polegająca na zakazie wychodzenia z domu jest dokuczliwa i bardzo kosztowna” – podkreślają eksperci.