Rusza program rehabilitacji postcovidowej. MZ podało szczegóły
W tym tygodniu ruszy program rehabilitacji postcovidowej, z którego będą mogli skorzystać pacjenci z problemami wydolności fizycznej i oddechowej – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Osoby, które przechorowały COVID-19 i są ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi kardiologicznymi.
– W Polsce mamy już ponad dwa miliony osób, które przechorowały COVID-19. Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.
Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach. – Zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji postcovidowej – dodaje szef resortu zdrowia.
– Do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta – mówi minister Adam Niedzielski.
Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania Covid-19. Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił 2-6 tygodni, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.
W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających; inhalacje indywidualne; treningi marszowe; balneoterapia – wg indywidualnych wskazań; masaż – wg indywidualnych wskazań; hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań; treningi relaksacyjne; edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia; leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań; wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
Źródło: MZ