14 września 2024

Śląski sposób na jaskrę oporną na leki

Pionierskie zabiegi ultradźwiękowej plastyki ciała rzęskowego, stosowane w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne, przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały w Katowicach.

Sala operacyjna w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach

Sala operacyjna w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach
Foto: Marta Jakubiak

Zabiegi przeprowadzono w oddziale klinicznym okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącym się w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Ultradźwiękową plastykę ciała rzęskowego stosuje się w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne. To innowacyjna procedura, wykorzystująca energię ultradźwięków do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej.

Gdy jaskra oporna na leki

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zadaniem chirurga jest precyzyjne ustawienie przetwornika emitującego ultradźwięki na oku. Po przyssaniu plastikowego interfejsu za pomocą mikropompy chirurg kontroluje proces leczenia. Wiązka lecznicza jest aplikowana na sześć sektorów twardówki, pod którą znajduje się ciało rzęskowe. Zabieg trwa mniej niż pięć minut.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Ze względu na precyzję i innowacyjność powikłania są rzadkie i łagodne. Wymaga jednak wielu precyzyjnych pomiarów przy kwalifikacji do zabiegu. Pacjenci przyjmują leki – krople do oczu, a w sytuacjach awaryjnych – wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego – krótkoterminowo leki doustne. Dla wielu najlepszym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzającą tzw. sieć szpitali. O tym, co zmieni się z punktu widzenia lekarzy i pacjentów, piszemy tutaj.