15 października 2024

Smog: gdzie przekroczono normy o 3000 procent?

Wyłączamy kasowniki w walce o czyste powietrze – podał na Facebooku warszawski ratusz. W stolicy, w Małopolsce i na Śląsku w niedzielę odnotowano znaczne przekroczenia norm pyłów. Dziś niestety nie jest lepiej.

Foto: pixabay.com

W niedzielę w woj. śląskim – głównie w południowej i centralnej części regionu – dopuszczalne normy w ujęciu godzinnym były przekroczone nawet o kilkaset procent.

W poniedziałek prezydent Rybnika powiedział, że najlepiej w ogóle nie opuszczać domu. W ślad za tymi słowami podjął decyzję, że dzieci z Rybnika jutro i pojutrze nie będą musiały iść do szkół i przedszkoli. Według jednego z lokalnych portali, dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu w tym mieście miały zostać przekroczone nawet o 3000 proc.

– Jakość powietrza w mieście nie jest dobra ze względów atmosferycznych. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń, znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz – powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni mieszkańcy również Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W niedzielę po południu znaczne przekroczenia norm pyłów PM10 odnotowały stacje w największych miastach regionu: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Miejskie władze kolejny raz zaapelowały o zwracanie uwagi na to, czym pali się w domowych piecach .

Nazwa „smog” powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Wchodzące w skład smogu związki chemiczne i pyły mogą wywoływać m.in. napady astmy oraz powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli i niewydolność oddechową. Smog zwiększa także zachorowalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, inf. własna

Zobacz konferencję naukową pt. „Marihuana – lek czy zagrożenie?”:


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.