Stacja Enzymatycznej Terapii Zastępczej
W warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii otwarto Stację Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ). Będzie ona służyć wszystkim pacjentom przyjmującym leczenie w formie wlewów podawanych za pomocą kroplówki lub pompy infuzyjnej. Wśród nich są np. osoby korzystające z chemioterapii oraz dotknięte chorobami rzadkimi. To pierwsze tego typu miejsce w naszym kraju.
– Pacjenci przyjmowali leczenie w salach chorych, pracowni EEG lub na korytarzu, dziś zyskali przestrzeń stworzoną z myślą o nich – mówi prof. dr hab. Rafał Rola z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Pokoje są kolorowe, jest tam przestrzeń, komfortowe fotele, biblioteczka i inne udogodnienia dla pacjentów.
– Leczenie w warunkach domowych nie jest w Polsce możliwe, chcemy więc dać pacjentom jak najwięcej komfortu w szpitalu, tworząc miejsce, które będzie wygodne i przyjazne – tłumaczy Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich, organizator programu, dzięki któremu powstała Stacja ETZ.
Już dziś w planach jest otwarcie kolejnych takich miejsc w wybranych szpitalach na terenie całego kraju. – To jest mały krok w kierunku tworzenia sieci centrów referencyjnych, których powstawanie zakładał projekt Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Nie mogąc się doczekać realizacji tego planu, staramy się we własnym zakresie realizować samodzielnie jego elementy. Te najprostsze i najszybsze ale bardzo ważne dla pacjentów – wyjaśnia Mirosław Zieliński.
ls