Statyny a udar mózgu. Interesujące wyniki badania
Statyny przyjmowane przez chorych po radioterapii regionu głowy i szyi lub klatki piersiowej zmniejszają ryzyko udaru mózgu.
Foto: pixabay.com
Radioterapia to skuteczna metoda leczenia wielu nowotworów, jednak zwiększa ona ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz incydentów mózgowo-naczyniowych, które są jedną z głównych przyczyn zgonów wśród osób wyleczonych z chorób nowotworowych.
W czasopiśmie „Journal of the American Heart Association” opublikowano badanie dotyczące korzystnego wpływu statyn (grupa doustnych leków stosowanych w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi) na ryzyko udarów mózgu.
W badaniu przeanalizowano dane 5718 osób obciążonych kardiologicznie, które w latach 2000-2011 przeszły radioterapię z powodu nowotworu rejonu głowy i szyi lub klatki piersiowej. Spośród badanych, 4166 osób przyjmowało statyny. Po uwzględnieniu wieku, płci i obciążenia chorobami internistycznymi wykazano, że stosowanie statyn po radioterapii zmniejsza o 32% ryzyko udarów mózgu.
Dodatkowo wykazano, że statyny zmniejszają o 15% ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i incydentów mózgowych, jednak wynik ten nie był istotny statystycznie. Autorzy przyznają, że badanie ma pewne ograniczenia, związane między innymi z niedostępnością niektórych istotnych informacji, na przykład dotyczących palenia papierosów, które znacznie zwiększają ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych i incydentów mózgowo-naczyniowych.
Źródło: www.ahajournals.org