Sterylis – niszczy źródła infekcji
Sposobem na spełnienie nowych wytycznych CDC (Centers for Disease Control and Prevention), opartych na najnowszych spostrzeżeniach dotyczących rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, jest stałe dezynfekowanie powietrza – twierdzi spółka MILOO – ELECTRONICS.
Podejście to zastosowano w szpitalu w Bochni, w którym urządzenia Sterylis stale filtrują i dezynfekują powietrze.
– Niszczenie źródeł infekcji w powietrzu, którym oddychamy w pomieszczeniach, to brakujące ogniwo w łańcuchu metod stosowanych w walce z koronawirusem – mówi Rafał Bendyk, prezes spółki technologicznej MILOO – ELECTRONICS.
Opracowane przez jego firmę uniwersalne rozwiązanie w ułamku sekundy niszczy koronawirusa. Bezpiecznie dezynfekuje powietrze w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Urządzenie Sterylis, opracowane przez spółkę, stoi obecnie na każdej stacji benzynowej PKN Orlen w kraju.
Firma zaznacza, że jej rozwiązanie to połączenie serii ultranowoczesnych technologii ze znanymi metodami filtrowania, dezynfekcji i sterylizacji, co pozwoliło zwiększyć skuteczność urządzenia i jego bezpieczeństwo. Rozwiązanie wychodzi na przeciw aktualizacji zaleceń CDC odnośnie minimalizacji transmisji COVID-19 w zamkniętych pomieszczeniach.
Agencja zaleciła m.in. eliminowanie „źródeł infekcji” z powietrza przez urządzenia. Wynika to z uwzględnienia ryzyka transmisji koronawirusa drogą powietrzną za pośrednictwem tzw. aerozoli emitowanych, kiedy rozmawiamy, a nawet po prostu oddychamy. Mogą się one utrzymywać w powietrzu do około 12 godzin.
Szpital Powiatowy w Bochni wyposażył pod koniec października br. utworzony tam oddział covidowy w kilkanaście Sterylisów, które działają na korytarzach i w salach pacjentów – wersja BASIC, wykorzystująca UV-C, a także w izolatkach oraz na oddziale przyjęć covidowych – wersje VS i Ultra o zwiększonej efektywności i wyposażone w funkcję ozonowania i deozonowania.
– Stosowaliśmy takie urządzenie na sali obserwacyjnej, które działa cały czas. Jestem zwyczajnie zachwycony, ponieważ nie mieliśmy dotąd ani jednego udowodnionego przekazania COVID-19 pomiędzy hospitalizowanymi w SOR pacjentami – powiedział Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Bochni. – Urządzenie bazuje na naturalnym promieniowaniu UV-C i ozonie. Dzięki temu nie jest potrzebne stosowanie fumigacji chemicznej, której każdorazowe użycie generuje koszt ok. 200 zł. Z tego powodu szpital ponosi koszty idące w tysiące złotych – dodaje Gucwa.
Skuteczność działania urządzenia zbadał Zakład Kontroli Zakażeń i Mykologii Wydziału Lekarskiego Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W badaniach potwierdzono, że urządzenie bardzo skutecznie niszczy np. szczepy gronkowca złocistego i pałeczki ropy błękitnej, lekoopornych bakterii, odpowiedzialnych za tzw. zakażenia szpitalne.
Sterylis oczyszcza powietrze za pomocą dwóch filtrów węglowych z jonami srebra. Dezynfekuje powietrze światłem UV-C o długość fali 254 nanometrów (najskuteczniejsze w walce z drobnoustrojami). Może sterylizować powierzchnie i powietrze ozonem (O3) i jednocześnie deozonować, tj. przyśpieszać proces rozpadu ozonu do tlenu (O2). Produkt został w całości opracowany w Polsce i tutaj jest produkowany.
Sterylis:
- niszczy koronawirusa w ułamku sekundy
- dezynfekuje powietrze w pomieszczeniach, kiedy przebywają w nich ludzie
- filtruje i dezynfekuje powietrze oraz sterylizuje powierzchnie
- technologia medyczna – działająca w oparciu o naturalne procesy fizyczne
- skutecznie niszczy wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, pierwotniaki i roztocza.
Producentem Sterylis jest małopolska firma MILOO – ELECTRONICS, która działa w sektorze elektroniki, optoelektroniki i automatyki sterowania. Znajduje się na liście NATO Commercial and Government Entity. Oznacza to możliwość dostarczania rozwiązań na potrzeby wojsk państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, co potwierdza najwyższy poziom jakości i kompetencji przedsiębiorstwa. Więcej: www.sterylis.com.
Mirosław Obarski
ARTYKUŁ SPONSOROWANY