Doceniają polski wkład w walkę z głuchotą
W ciągu najbliższych kilku lat w Warszawie zostanie zorganizowanych kilka prestiżowych kongresów naukowych skupiających specjalistów z całego świata, którzy zajmują się problemami związanym ze słuchem. O ich organizację właśnie w stolicy Polski zabiegało Światowe Centrum Słuchu na czele z jego szefem – prof. Henrykiem Skarżyńskim.
W 2017 roku Warszawa będzie gospodarzem XII World Tinnitus Conference oraz XXV International Evoked Response Audiometry Study Group Biennial Symposium (IERASG), rok później – 5th International Symposium on Otosclerosis and Stapes Surgery, a w 2020 roku – XXXV Congress of Audiology.
– Polskie dokonania w zakresie walki z głuchotą i innych problemów ze słuchem są doceniane na świecie i dlatego udało nam się wygrać organizację tych przedsięwzięć – ocenia prof. Henryk Skarżyński, nasz światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii.
Przypomnijmy, że to dzięki wysiłkom i zaangażowaniu prof. Henryka Skarżyńskiego zmieniło się w Polsce, ale także i na świecie, podejście do problemu głuchoty i niesłyszący/słabosłyszący pacjenci otrzymali szansę na nową jakość życia. Lista zasług profesora jest długa. W 1992 roku jako pierwszy w Polsce wszczepił implant ślimakowy osobie całkowicie głuchej. W 1998 roku w Polsce, jako czwartym kraju świata, wszczepił implant do pnia mózgu, a w 2003 roku jako pierwsza osoba w naszym kraju wszczepił implant do ucha środkowego.
Rok wcześniej zoperował pierwszego w świecie dorosłego pacjenta z częściową głuchotą, a w 2004 roku pierwsze w świecie dziecko z takim zaburzeniem. Dwa lata temu w podwarszawskich Kajetanach stworzył Światowe Centrum Słuchu, w którym podejmowane są pionierskie zabiegi przy współpracy zagranicznych ekspertów.