Światowy Dzień Walki z Rakiem: bezpłatne badania w NFZ
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Od 3 do 9 lutego oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia zaplanowały szereg wydarzeń dla pacjentów związanych z profilaktyką onkologiczną.
Ten dzień ustanowiono w 2000 r. podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu, zorganizowanego przez dyrektora generalnego UNESCO i prezydenta Francji. Jego celem jest promowanie wiedzy na temat nowotworów, ale również zachęcanie do przeprowadzania badań profilaktycznych.
W Polsce aż 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową. Niestety, każdego roku przybywa nowych zachorowań. Wiele z nich nie daje objawów we wczesnej fazie lub też są one mało widoczne. Dlatego bardzo ważne jest to, by regularnie się badać. Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, płuca i jelita grubego, a wśród kobiet – rak piersi, płuca oraz jelita grubego.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w wielu miastach Polski odbywają się wydarzenia związane profilaktyką, w trakcie których można wykonać m.in. cytologię i mammografię oraz skonsultować się z onkologami i lekarzami innych specjalności. Oddziały wojewódzkie przygotowały liczne wydarzenia, w trakcie których poza cytologią i mammografią będzie można wziąć udział w warsztatach z samobadania piersi oraz jąder z użyciem fantomów.
Jak czytamy na stronie nfz.gov.pl, „każda osoba, która odwiedzi w dniach 3-9 lutego sale obsługi w OW NFZ, otrzyma karnet z zaproszeniem do wykonania bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym oraz kompleksową informację na temat programów i miejsc, w których takie badania można wykonać”. Wydarzeniom organizowanym przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ będzie przyświecać hasło „Dieta w profilaktyce nowotworów i innych chorób”. Chodzi o zwiększenie świadomości na temat roli zdrowego odżywiania w naszym życiu.