17 maja 2025

System do głosowania elektronicznego jest gotowy

Krajowa Komisja Wyborcza 17 maja certyfikowała system informatyczny niezbędny do przeprowadzenia wyborów X kadencji. Jest on gotowy do działania, co oznacza, że nie ma potrzeby dalszych zmian kalendarza wyborczego. Wprowadzenie elektronicznego sposobu głosowania było jedynym z głównych postulatów tej kadencji władz samorządowych.

fot: Freepik

Dokładnie rok temu podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy (16-18 maja 2024 r.), delegaci podjęli niezwykle istotne uchwały dotyczące organizacji nadchodzących wyborów w strukturach samorządu lekarskiego wprowadzające do regulaminu m.in. głosowanie w trybie elektronicznym. Wymagało to utworzenia od podstaw systemu obsługującego taką formę oddania głosu z zachowaniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

– Wybory elektroniczne do izb były jednym z postulatów, z którymi szedłem do wyborów. Mimo że na każdym etapie napotykaliśmy trudności, łącznie z próbami podważania przez niektórych działaczy kolejnych etapów prac, dziś Komisja Wyborcza w drodze uchwały certyfikowała program, co oznacza, że został on dopuszczony do użytkowania – skomentował Łukasz Jankowski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Mam nadzieję, że wybory elektroniczne przełożą się na zwiększoną frekwencję wyborczą. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w cały proces elektronizacji wyborów.

– Krajowa Komisja Wyborcza przystąpiła do ostatniego sprawdzenia wersji systemu do głosowania elektronicznego, który ma zostać wykorzystany w wyborach na X kadencję. W głosowaniu system uzyskał certyfikację. Oznacza to, że Krajowa Komisja Wyborcza dopuściła system głosowania do obrotu i nie musimy przedłużać kalendarza wyborczego. Wybory odbędą się w uzgodnionym terminie i zgodnie z regulaminem przyjętym przez Krajowy Zjazd Lekarzy – podkreślił w rozmowie z portalem gazetalekarska.pl dr. n. med. Jacek Kotuła, przewodniczący Krajowej Komisji Wyborczej IX kadencji.

Zaledwie tydzień wcześniej podczas posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawiono listę ostatnich zmian w systemie, które następnie przekazano dostawcy oprogramowania. – Poprawki przedstawialiśmy razem z zespołem warszawskim. Firma realizująca system do głosowania elektronicznego wprowadziła je w uzgodnionym terminie. Przetestowaliśmy też to, czy po zmianach wszystkie elementy prawidłowo funkcjonują – dodał przewodniczący KKW.

– Decyzja o tym, że mamy pracować nad regulaminem wyborów elektronicznych została podjęta na Krajowym Zjeździe Lekarzy, który odbył się w maju 2022 roku w Warszawie. Na zjeździe w Łodzi został przyjęty regulamin wyborów przygotowany przez KKW. Nad tym regulaminem Komisja pracowała od początku tej kadencji. Dopiero po zjeździe w Łodzi mogliśmy przejść do kolejnego etapu prac, którego zwieńczeniem jest certyfikacja – powiedziała portalowi gazetalekarska.pl lek. dent. Joanna Maślankowska, zastępca przewodniczącego KKW. – Komisja podjęła uchwałę o certyfikacji przy jednym głosie wstrzymującym się. Błędy, które zgłaszaliśmy wcześniej, zostały poprawione, a nasze poprawki uwzględnione. Osoby testujące program przedstawiły nam wszystkie elementy, co do których mieliśmy wątpliwości. Wszystko działa tak, jak powinno.

Certyfikowanie systemu do głosowania elektronicznego kończy etap przygotowania technicznego do nadchodzących wyborów. Głównym celem wdrożenia systemu elektronicznego jest uproszczenie procesu głosowania oraz zwiększenie frekwencji wyborczej wśród członków samorządu lekarskiego. W I turze wyborów będą obowiązywały również dotychczasowe metody głosowania – osobista i korespondencyjna.