22 listopada 2024

Szef NIZP-PZH w Krynicy: Palacz „kradnie” firmie nawet 22 dni w roku

Za nami pierwsza dyskusja w ramach IX Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się podczas zainaugurowanego dziś Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zaczęło się dość kontrowersyjnie, przynajmniej dla miłośników palenia papierosów.

Foto: Mariusz Tomczak

Jak powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk, przerwy na papierosa mogą skumulować się nawet do 22 dni w roku.

To jednak nie wszystko, bo – jak dodał – zgodnie z niektórymi badaniami osoby palące przebywają na zwolnieniach lekarskich średnio 2,7 dni dłużej niż ci, co nie palą. – W Polsce ciągle mamy wiele do zrobienia. Wskaźnik osób palących jest wyższy niż w porównywalnych krajach Europy – powiedział dyrektor NIZP-PZH.

Zdaniem dyrektora Juszczyka palenie tytoniu jest mocno powiązane ze statusem społeczno-ekonomicznym: w szpony nałogu częściej wpadają osoby o gorszej sytuacji materialnej, a rzadziej „na dymka” pozwalają sobie ci, co są bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji. Zdaniem szefa NIZP-PZH dalszy rozwój ekonomiczny może ograniczyć popularność tego nałogu.

– Pali około 24 procent Polaków, częściej mężczyźni niż kobiety – powiedział Juszczyk. Obecnie ok. 67 tys. Polaków umiera z powodu skutków palenia każdego roku, a ten nałóg – obok nadciśnienia tętniczego i nieprawidłowego odżywiania – w największym stopniu skraca życie osobom dorosłym w naszym kraju. Ta świadomość zdaje się być jednak coraz większa.

Z badania CATI przeprowadzonego w ramach programu „Firma wolna od tytoniu” w ok. 2,5, tys. przedsiębiorstwach wynika, że aż 90 proc. pracowników jest zdania, że firma powinna zrobić wszystko, aby chronić niepalących pracowników przed biernym paleniem, a ok. 70 proc. respondentów uważa, że zakaz palenia nie jest dyskryminacją.

IX Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach trzydniowego Forum Ekonomicznego, jest objęte patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską”. W Forum Ochrony Zdrowia uczestniczą m.in. eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych (państwowych i prywatnych), przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.