11 października 2024

Szpitale tymczasowe na Pomorzu. Mało czasu i personelu

Jakie największe wyzwania i problemy towarzyszą tworzeniu szpitali tymczasowych w woj. pomorskim? W jaki sposób pozyskiwane jest wyposażenie i aparatura specjalistyczna? Skąd mają pochodzić kadry medyczne i niemedyczne?

Piotr Kobzdej. Foto: arch. prywatne

Na te pytania odpowiada Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego:

– Na mocy decyzji premiera i ministra zdrowia w województwie pomorskim powstaną dwa szpitale tymczasowe. Pierwszy w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA w Sopocie, spełniającym częściowo funkcje lecznicze. Zacznie przyjmować pacjentów na początku grudnia, a jego szpitalem patronackim jest SP ZOZ MSWiA w Gdańsku.

Drugi w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo, gdzie istnieje możliwość zaaranżowania w krótkim czasie szpitala tymczasowego z zastosowaniem zasad sanitarnych. Zacznie on działać w drugiej połowie grudnia. Jego szpitalem patronackim jest Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku. W obu placówkach tymczasowych będzie w sumie 622 łóżek z możliwością tlenoterapii, w tym 38 stanowisk respiratorowych.

Wybór tych lokalizacji został poprzedzony wieloma analizami oraz pozyskaniem opinii zarówno projektantów, medyków, jak i podmiotów, które starały się dokonać wyboru optymalnego miejsca pod względem planowanych procedur medycznych i kwestii organizacyjnych. Największe wyzwania to krótki czas realizacji oraz mała liczba personelu medycznego, szczególnie pielęgniarek.

Ogromna logistyka i fakt, że prace nad utworzeniem szpitali tymczasowym trwają w całej Polsce, utrudnia sprowadzanie niezbędnych części i spowalnia łańcuchy dostaw. Mówimy w końcu o instalacjach strategicznych szpitali dla osób chorujących na COVID-19, a więc zbiornikach ciekłego tlenu, tomografach komputerowych i pozostałym niezbędnym wyposażeniu, w tym m.in. o diagnostyce mobilnej.

Dodatkowo w całym województwie trwają starania o zwiększenie liczby łóżek w istniejących lokalizacjach szpitali, wykończenie podjętych wcześniej inwestycji lub przystosowanie obiektów, które mają dogodne warunki do przystosowania ich do zwiększenia bazy łóżkowej. Rekrutacja kadry medycznej do szpitali tymczasowych prowadzona jest na różne sposoby: za pośrednictwem infolinii i adresu e-mail Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, strony internetowej dla szpitali tymczasowych i wewnętrznej rekrutacji placówek patronackich.

Ponadto prowadzona jest rekrutacja wśród cudzoziemców mieszkających w woj. pomorskim niepracujących w zawodzie, ratowników medycznych ze służb, którzy nie pracują w zawodzie, a także – w kontekście personelu pomocniczego – osób z tytułami ratowników KPP i ochotników (WOT, WOPR, SARP, PSP). Rekrutacja kadry niemedycznej prowadzona jest przez szpitale patronackie w oparciu o pracujące w nich osoby.

Wyposażenie i aparatura dla placówek tymczasowych pozyskiwane są m.in. z Ministerstwa Zdrowia, Agencji Rezerw Materiałowych i składnic Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Notował: Mariusz Tomczak