Telefoniczne wsparcie psychologiczne dla ratowników medycznych i funkcjonariuszy
Od 1 czerwca ratownicy medyczni, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz ich rodziny będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie specjalnej infolinii z myślą o tych osobach, ponieważ każdego dnia narażeni są na agresję, stres oraz różne traumatyczne wydarzenia. Przez osiem godzin będzie dyżurować przy telefonie psycholog zapewniony przez fundację Itaka – to doświadczony ekspert w pracy ze służbami mundurowymi oraz ich rodzinami.
Dyżur psychologa ma rozpoczynać się w godzinach popołudniowych i potrwa do późnego wieczoru. Jeśli będzie potrzebny kontakt poza godzinami dyżuru, osoba potrzebująca zostanie przełączona na główną infolinię. Na razie numer telefonu infolinii nie jest znany.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w maju nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która zakłada m.in. obowiązkowe wsparcie psychologiczne dla członków zespołów ratownictwa medycznego. Zgodnie z ustawą ratownicy mają być również cyklicznie szkoleni z samoobrony oraz technik deeskalacyjnych. Szkolenie ma odbywać się nie rzadziej niż raz na pięć lat i zostanie sfinansowane ze środków publicznych. Nowelizacja ustawy jest pokłosiem tragicznych wydarzeń ze stycznia 2025 r., gdy w Siedlcach w wyniku ataku nożownika życie stracił ratownik medyczny.