Ten tomograf obsłuży 60 proc. więcej pacjentów niż poprzedni
Szpital Giżycki zakupił nowy, wysokiej klasy 16-rzędowy i 32-warstwowy tomograf, spełniający wymogi NFZ i najnowsze standardy diagnostyczne. Dzięki nowemu tomografowi szpital będzie mógł wykonać badania dla nawet 40 pacjentów dziennie.
Foto: archiwum
Poprzedni, zainstalowany 11 lat temu, mógł obsłużyć maksymalnie 25 pacjentów. Tomograf został odebrany przez Sanepid i od 30 czerwca przy jego pomocy są już badani pacjenci szpitala.
– Koszt zakupu tomografu wyniósł 993 450 zł. Szpital kupił go ze środków własnych – mówi Dariusz Szmytt, dyrektor zarządzający Szpitala Giżyckiego, który nadzorował cały proces zakupu i instalacji tomografu.
Nowy sprzęt będzie służył do kompleksowego i precyzyjnego badania całego ciała pacjenta. – Dzięki urządzeniu badania będą bardziej dokładne, rzetelne i dadzą znacznie więcej możliwości diagnostycznych. Tomograf ten dysponuje wysokiej klasy techniką obrazowania trójwymiarowego (3D). Umożliwi ona lepsze prowadzenie zabiegów i procedur interwencyjnych – dodaje dyrektor.
– Urządzenie jest intuicyjne i relatywnie proste w obsłudze. Poziom napromieniowania podczas badania jest niski, ponieważ tomograf ma funkcję automatycznej redukcji dawki. W modelu tym zainstalowany jest wizyjny system udzielania instrukcji pacjentowi. Czas oczekiwania na wynik jest również krótszy. Tomograf ma również tryb badań nagłych, co jest istotne w sytuacjach ratowniczych – podkreśla dyrektor Dariusz Szmytt.
Zakup tomografu był przewidziany w planie restrukturyzacyjnym, którego realizacja jest kontynuowana dzięki zawartemu układowi z wierzycielami. – Zakup tego tomografu jest o tyle wyjątkowy, że Szpital Giżycki realizuje plan restrukturyzacji. Regularnie spłacamy zobowiązania wobec wierzycieli, zawarliśmy z nimi układ. Dzięki temu mogliśmy sami, ze środków własnych, kupić ten tomograf, który zrewolucjonizuje sposób analizowania procesu chorobowego i diagnozy w szpitalu. Pozwoli nam to świadczyć usługi medyczne dla pacjentów z Giżycka i regionu na wysokim poziomie – dodaje Agnieszka Biała, doradca restrukturyzacyjny.
Z tomografu będą korzystały wszystkie oddziały obsługujące dorosłych pacjentów szpitala oraz poradnie, do badań takich jak np.:
- Chirurgia: klatka brzuch miednica głowa, ANGIO – CT,
- Wewnętrzny: klatka brzuch miednica,
- Ortopedia: układ kostny, kręgosłup,
- Neurologia: głowa, kręgosłup, AGIO – CT TK,
- Oddział ratowniczy (SOR): badania pourazowe głowy i kręgosłupa, politraumy,
- Urologia: układ moczowy z kontrastem i bez,
- Ginekologiczno-położniczy: jama brzuszna, miednica,
- Poradnie laryngologiczna: zatoki,
- Poradnia onkologiczna: klatka, brzuch, miednica,
- Poradnia pulmonologiczna: HRCT, zatorowość płucna, klatka z kontrastem i bez.
Szpital Giżycki jest pierwszym szpitalem w Polsce, który przechodzi proces sanacyjny na podstawie Prawa restrukturyzacyjnego obowiązującego od 1 stycznia 2016 r. Właścicielem szpitala jest Starostwo Powiatowe w Giżycku. Szpital dysponuje 247 miejscami dla pacjentów. Zatrudnia ok. 480 osób, w tym 60 lekarzy. Przy szpitalu działa 12 przyszpitalnych poradni specjalistycznych i 9 pracowni: RTG, TK, USG, Endoskopii, Diagnostyki Kardiologicznej, EKG, Bronchoskopii, EEG, Immunologii z Bankiem Krwi.