27 kwietnia 2024

Tomasz Maciejewski i jego rewolucja w medycynie

Innowacje w połączeniu ze sztuczną inteligencją pozwalają na lepsze zrozumienie i leczenie chorób, a także na wprowadzanie odważnych pomysłów. Żeby jednak było to możliwe, potrzebna jest pasja, determinacja i otwartość na zmian.

Fot. arch. prywatne

W najnowszym wydaniu „Kawy z innowatorem” spotykam się z doktorem Tomaszem Maciejewskim, wybitnym innowatorem w dziedzinie medycyny, dyrektorem Instytutu Matki i Dziecka. Jego pasja i zaangażowanie w nowoczesne technologie przekształcają oblicze współczesnej opieki zdrowotnej.

Dyrektor w swojej jednostce m.in. powołał jeden z pierwszych w Polsce zespołów do spraw innowacji, który stał za konkursem Mother and Child Startup Challenge. Konkurs ten od dwóch lat stopniowo zmienia oblicze współpracy między szpitalami i start-upami.

Doktor Maciejewski, znany ze swojej fascynacji nowinkami technologicznymi i ich zastosowaniem w medycynie, dzieli się z nami historią swojej kariery: od zainteresowań technologicznych, poprzez wdrażanie innowacji w trakcie specjalizacji i pracy na oddziale ginekologicznym i położniczym, aż po obecną rolę dyrektora Instytutu Matki i Dziecka.

Jego wkład w rozwój nowych technik operacyjnych oraz wprowadzenie innowacji, również organizacyjnych, determinowały dalszy rozwój jego kariery, a także kształtowały otwartość na zmiany.

W czasie naszej rozmowy dyrektor Maciejewski podkreślał znaczenie mentorów w swojej karierze. To oni umożliwili mu rozwój i wprowadzanie odważnych pomysłów. Bardzo często mieli zupełnie inne wykształcenie lub pozycję, ale dzięki otwartości umysłów byli w stanie dostrzec potencjał w nadchodzących zmianach.

Doktor wspominał też o wprowadzonych przez siebie zmianach organizacyjnych, w tym o systemie jakości ISO i elektronicznej dokumentacji medycznej, które znacząco usprawniły pracę prowadzonego przez niego instytutu.

Zmiany, które w przypadku tak dużych jednostek wydają nam się dziś koniecznością, w czasach kiedy obejmował stery Instytutu, wcale nią nie były. Szczególnie fascynująca była dyskusja na temat roli sztucznej inteligencji w medycynie i współpracy z gigantami technologicznymi jak Microsoft.

Doktor Maciejewski podkreśla, jak ważna jest synergia między technologią a medycyną, co pozwala na lepsze zrozumienie i leczenie chorób. Ta współpraca dała też iskrę do dalszego rozwoju działu projektowego, który przerodził się w Dział ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji Technologii Medycznych.

Wspólnie podkreśliliśmy też konieczność wymiany wiedzy między przedstawicielami środowiska medycyny, technologii i biznesu. Owocem prac zespołu przy silnym wsparciu dyrektora była inicjatywa w postaci konkursu Mother and Child Startup Challenge, który ma na celu promowanie innowacji w szpitalach dziecięcych i wsparcie młodych start-upów. Jeszcze bardziej podkreśla to zaangażowanie dyrektora w rozwój młodych talentów i ich pomysłów.

Kończąc naszą rozmowę, doktor Maciejewski zwrócił uwagę na wyzwania, z jakimi innowatorzy muszą się zmierzyć w sektorze medycznym, podkreślając różnice między tradycyjnym biznesem a medycyną. Jego rady dotyczące szkolenia inwestorów w zakresie specyfiki rynku medycznego są nieocenione dla tych, którzy chcą wprowadzać innowacje w tej dziedzinie. Pomysł na ich realizację właśnie się materializuje na naszych oczach w postaci III edycji konkursu wraz z planowanymi aktywnościami dodatkowymi.

Spotkanie z Tomaszem Maciejewskim pokazało, że innowacje w medycynie są nie tylko możliwe, ale i potrzebne. Jego pasja i determinacja we wprowadzaniu zmian inspirują i pokazują, jak jedna osoba może zmienić oblicze medycyny.

Jakub Chwiećko, pediatra, partner zarządzający NIL IN