Tombarkiewicz: 10 proc. mniej pacjentów w SOR-ach
Nie ma żadnych danych potwierdzających tezę, że niepubliczni pracodawcy świadczą usługi z zakresu ratownictwa medycznego o wyższej jakości niż ci publiczni. – Jeśli ktoś ma takie dane, to bardzo chętnie się z nimi zapoznam – powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w czwartek w Katowicach.
Foto: Marta Jakubiak
W ocenie Marka Tombarkiewicza konieczny jest pełny nadzór wojewodów nad niepublicznymi podmiotami świadczącymi usługi w obszarze ratownictwa medycznego.
– Należy się zastanowić, czy 11 lat temu, gdy nie było prywatnych świadczeniodawców, jakość była znacząco gorsza. Wtedy zaczął się pewien wyścig techniczny: każdy z dysponentów próbował „zakasować” konkurenta w postępowaniu konkursowym, poprawiając wyposażenie ambulansów – mówił.
Zdaniem wiceszefa resortu zdrowia teraz doszliśmy do momentu, gdy w zasadzie wszystkie ambulanse są tak samo dobrze wyposażone. – Realizujemy zapowiedzi wyborcze. Staramy się podchodzić do tego w sposób konsekwentny, to było zapowiadane ponad dwa lata temu. Zgodnie z artykułem 19 ustawy o ratownictwie medycznym wojewoda odpowiada za system na terenie województwa. Do tej pory ten nadzór iluzoryczny, chcemy, żeby był faktyczny – podkreślił.
Marek Tombarkiewicz nie dostrzega żadnego zagrożenia dla dostępności ratownictwa medycznego dla pacjentów po jego upaństwowieniu. Odnosząc się do zarzutów podnoszonych przez jednego ze skandynawskich podmiotów prywatnych, duńską spółkę Falck, wiceszef resortu zdrowia przypomniał, że jej udział na naszym rynku wynosi 5,5 proc., a w sumie do świadczeniodawców niepublicznych należy 9 proc. rynku.
Pytany o analizę funkcjonowania ustawy o sieci szpitali podkreślił, że – zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – jej zapisy będą weryfikowane. – Wnioski możemy wyciągnąć dopiero po zakończeniu pełnych analiz, czyli najwcześniej po pierwszym kwartale. Oczywiście pracujemy nad różnymi elementami, które mogą poprawić funkcjonowanie sieci, jak funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych czy nocnej pomocy medycznej – dodał.
Planowane zmiany mają służyć m.in. rozładowaniu kolejek w szpitalnych oddziałach ratunkowych, bo na tym – jak podkreślił – bardzo mocno zależy resortowi. – Według wstępnych analiz, liczba pacjentów w SOR-ach spadła o 10 proc., natomiast w dalszym ciągu odbieramy sygnały z różnych środowisk, że niektóre założenia nie sprawdziły się tak, jak byśmy chcieli – przyznał wiceminister zdrowia.
W czwartek wiceminister Marek Tombarkiewicz uczestniczył w trzeciej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC). Ocena sieci szpitali i zmiany w ustawie o Państwowy Ratownictwie Medycznym były jednymi z głównych wątków podczas dyskusji inaugurującej trzydniowe wydarzenie odbywające się w Katowicach. W piątek gościem kongresu był m.in. minister Łukasz Szumowski. Patronem medialnym HCC jest „Gazeta Lekarska”.