Traktat pandemiczny WHO coraz bliżej. Negocjacje trwają trzy lata
WHO jest coraz bliżej porozumienia, które ma przygotować świat na przyszłe pandemie. Jak informuje agencja Reutera, prace nad specjalnym dokumentem są na końcowym etapie.

Pakt, negocjowany od trzech lat, będzie mieć charakter wiążący. Dla WHO jest to priorytet po tym, jak świat został dotknięty przez pandemię COVID-19 w 2020 r.
Negocjacje w sprawie traktatu przybierają na sile, co świadczy o tym, że państwa członkowskie są coraz bardziej świadome wyzwań zdrowotnych w skali międzynarodowej. „Rozmowy trwały całą noc do godziny 9 rano w sobotę, ale nie udało się rozwiązać wszystkich kwestii” – donosi agencja Reutera.
„Jedną z najbardziej spornych kwestii między krajami zamożnymi a rozwijającymi się jest to, jak sprawiedliwie dzielić się lekami i szczepionkami, aby uniknąć błędów ery pandemii koronawirusa” – dodaje agencja.
Jeśli porozumienie zostanie zawarte, będzie to przełom w historii WHO. „Tylko raz w 75-letniej historii organizacji jej kraje członkowskie zgodziły się na podobny traktat: porozumienie o kontroli tytoniu w 2003 r.” – czytamy w depeszy.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano na całym świecie 778 mln przypadków zachorowań na COVID-19. Według danych z maja 2022 r. w Polsce na COVID-19 zmarło ponad 116 tysięcy zakażonych.