23 listopada 2024

Urządzenie rehabilitujące dla osób po udarze

Na Politechnice Rzeszowskiej powstało urządzenie do rehabilitacji, zwłaszcza dla pacjentów po udarach mózgu i osób starszych. Umożliwia ono wzmocnienie ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta, w tym ćwiczenie m.in. równowagi i unikanie upadków.

Na Politechnice Rzeszowskiej powstało urządzenie do rehabilitacji dla pacjentów po udarach mózgu i osób starszych

Foto: Sz. Gurak

Pomysłodawcami i konstruktorami mechanizmu są Jacek Mucha i Jacek S. Tutak.

Urządzenie, służące do wykonywania ćwiczeń przypominających wstawanie z krzesła, składa się z kilku modułów: pod stopy, siedziska, oparcia wraz z rączkami oraz wysięgnika z monitorem.

Każdy z modułów wyposażony został dodatkowo w czujniki siły nacisku uwzględniające m.in. reakcję każdej stopy osobno. W czujniki zostały również wyposażone poręcze. Ponadto moduły pod stopy i siedzisko mają możliwość zmiany kąta nachylenia.

Jacek S. Tutak wyjaśnił, że każdy z modułów może być wykorzystywany w ćwiczeniach oddzielnie. Zauważył, że osoby po udarze, a także starsze, mają często zaburzoną koordynację ruchów, równowagę. Zdarza się – jak mówił – że będąc wśród ludzi mogą zostać lekko popchnięci, czy potrąceni, w wyniku czego upadają, co w konsekwencji może prowadzić do złamań.

Urządzenie rehabilitujące dla osób po udarze

To z kolei powoduje, że z obawy przed powtórzeniem się sytuacji, zamykają się w domu. Nowe urządzenie ma im pomóc w rehabilitacji. „Np. moduł pod stopy poprawia równowagę, zdolność koordynacji ruchów, umożliwia ćwiczenie balansu ciałem, siłę mięśni, przez co może poprawić u pacjentów pewność siebie; sprawić, że nie będą się zamykać w czterech ścianach” – mówił Tutak.

Urządzenie posiada „rozwiązania niestabilnego podłoża, które wprowadzają dodatkowe bodźce, na podstawie których pacjent samodzielnie uczy się stosownie reagować i unikać upadków” – tłumaczył Tutak. Dodał, że ćwicząc na module pod stopy pacjent może też rozłożyć ruchomą poręcz i w razie konieczności chwycić się jej, chroniąc przed upadkiem.

Urządzenie zostało wyposażone także w moduł diagnostyki i raportowania postępów prowadzonej rehabilitacji. Ponadto pacjent może uzupełniać te ćwiczenia zestawem gier w wirtualnej rzeczywistości, które także pomagają w ćwiczeniu równowagi. Konstruktorzy zapowiedzieli, że będą udoskonalać opracowane rozwiązanie. Chcą m.in. dołączyć do urządzenia specjalne gogle do zestawu gier.

Tutak podkreślił, że „urządzenie do rehabilitacji wstawania z krzesła, zwłaszcza dla osób po udarach mózgu i osób starszych” zapewnia możliwość wzmocnienia ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta. Urządzenie przedstawiono na 10. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017, które odbyły się pod koniec czerwca w Katowicach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl