25 listopada 2024

Utonąć jest łatwiej, niż myślisz

Woda rocznie zabiera na świecie ponad 370 tys. ludzi. Z policyjnych statystyk wynika, że w zeszłym roku w Polsce doszło do 674 wypadków tonięcia, w których zginęło aż 646 osób. W tym roku, tylko w samym maju i czerwcu, woda zabrała już ponad 70 ofiar, a w pierwszy gorący weekend lipca utopiło się aż 41 osób.

 

IMG_0183_e

Foto: Marta Jakubiak

Wobec tak niepokojących statystyk postanowiliśmy przypomnieć podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą – ku pamięci i ku przestrodze.

O czym należy pamiętać, by woda nie stała się wrogiem?

1. Należy realnie ocenić swoje możliwości pływackie i zagrożenia związane ze specyfiką akwenu. Nie można też zapominać o zagrożeniach związanych z warunkami atmosferycznymi, jak burza czy silny wiatr.

2. Najbezpieczniej jest pływać w miejscach strzeżonych, przestrzegając regulaminów kąpielisk. Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych, skoki „na główkę” są tam kategorycznie zabronione!

3. Przed wejściem z plaży do wody należy stopniowo schłodzić ciało i nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

4. Dobrze jest zachować ostrożność i czujność: nie podtapiać innych, nie spychać do wody, zwracać uwagę na współkąpiących się – może ktoś będzie potrzebował pomocy lub stwarzał zagrożenie dla innych.

5. Nie wolno wchodzić do wody tuż po posiłku ani na czczo. Nigdy po alkoholu!

Co na temat bezpiecznych kąpieli radzą policjanci – kliknij tutaj.