16 października 2024

W rozmiarze XXL: kto jest liderem otyłości?

Polska zajmuje 6. miejsce w Europie pod względem liczby osób otyłych – tak wynika z najnowszej edycji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego (Global Food Security Index). Kto nas wyprzedza w tym niechlubnym rankingu? Jak wypadamy na tle całego świata?

Flaga Kuwejtu
Foto: pixabay.com

Czego możemy się dowiedzieć z najnowszego rankingu GFSI? W zestawieniu wzięto pod uwagę osoby dorosłe, których BMI (Body Mass Index) wynosi powyżej 30. Według zebranych danych, w Polsce jest 23,2 proc. ludzi otyłych. To o 1,7 proc. więcej niż średnia w Europie. Pocieszające jest to, że choć nieznacznie (o 2 proc.), to jednak nastąpił spadek odsetka osób borykających się z tą chorobą w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Liderami w Europie są Brytyjczycy, gdzie już ponad 27 proc. społeczeństwa stanowią osoby otyłe, za nimi uplasowali się Irlandczycy (25,5 proc.) i Czesi (23,8). Przed nami znaleźli się jeszcze Hiszpanie i Grecy. Polska zajmuje 6. pozycję ex aequo z Norwegią, a za nami jest Rosja (23,1 proc.), Białoruś (22.2 proc.) i Węgry (22 proc. ). Tak wygląda pierwsza dziesiątka na Starym Kontynencie.

Gdzie jest najgorzej?

Jak ciężka jest reszta świata? Jeszcze bardziej niż Europa. Pierwsze miejsce zajmuje Kuwejt – mieszka tam aż 37,1 proc. ludzi otyłych. Tuż za nim znalazł się Katar (36,9 proc.). Trzecie miejsce zajmuje USA, gdzie na otyłość cierpi 34,3 proc. obywateli. Kolejne miejsca należą do: Arabii Saudyjskiej (33,5 proc.), Jordanu (31,5 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (31,4 proc.), Egiptu (30,4 proc.), Bangladeszu (29,4 proc.), a także Turcji (29,3 proc.) i Nowej Zelandii (29,2 proc.).

Kraje w formie

Które państwa są z kolei najszczuplejsze? Najniższy odsetek osób otyłych w Europie odnotowano w Serbii (17,8 proc.), drugie miejsce zajęła Holandia (18,6 proc.), a trzecie Dania (19 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Austria, Szwajcaria, Portugalia, Szwecja, Ukraina, Rumunia i Finlandia. Jeśli chodzi o wyniki na świecie, w pierwszej dziesiątce państw z najmniejszym odsetkiem populacji otyłej stanowią kraje nierozwinięte – pierwsze trzy pozycje należą do Wietnamu, Kambodży i Burundi (maksymalnie 3 proc. społeczeństwa to osoby z BMI powyżej 30). Znakomitym wyjątkiem, mogącym być przykładem dla reszty krajów rozwiniętych, jest Japonia, w której jedynie 3,3 proc. mieszkańców cierpi na otyłość.

Epidemia naszych czasów

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, już 1,9 mld dorosłych na świecie ma nadwagę, w tym 650 mln cierpi na otyłość. Problem nadmiernych kilogramów dotyczy też ponad 380 mln dzieci i młodzieży. WHO uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych. Każdego roku zabija co najmniej 2,8 mln ludzi. Problem nie omija Polski, co pokazuje nie tylko ranking GFSI, ale również wiele innych raportów. Przypomnieć wystarczy choćby wyniki II Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ II), przeprowadzonego w latach 2013-2014, z których wynika, że problem nadwagi (BMI 25-30) lub otyłości dotyczył 69 proc. mężczyzn i 59 proc. kobiet. Coraz grubsze są także polskie dzieci. Polska potrzebuje skutecznych interwencji, aby tę sytuację poprawić.

Lidia Sulikowska

* * *

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowany przez Economist Intelligence Unit (EIU), uwzględnia 113 krajów. Otyłość to tylko jeden z 28 czynników, który badali autorzy tego zestawienia. Biorąc pod uwagę pozostałe, ustalany jest ranking krajów pod względem bezpieczeństwa żywnościowego. Polska wypada w nim całkiem nieźle, zajmując 27. miejsce na świecie (pomiędzy Kuwejtem i Omanem) i 17. w Europie (za Czechami, przed Grecją). Liderem na świecie jest Irlandia, drugie miejsce zajmuje USA, tuż przed Wielką Brytanią.