Warsztaty kardiologii interwencyjnej u dzieci
Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zorganizowało warsztaty kardiologii interwencyjnej wad wrodzonych serca u dzieci. Uczestnicy mogli na żywo śledzić przebieg zabiegów oraz wysłuchać licznych prezentacji. Zespół medyczny wykonywał m.in. zabiegi przezskórnego leczenia wrodzonej koarktacji aorty, poszerzenia zwężenia tunelu zewnątrzsercowego po operacji Fontana, przezskórnego zamknięcia przecieku międzykomorowego czy implantację zastawki płucnej.
– Zorganizowaliśmy warsztaty, by spotkać się w gronie specjalistów i w trakcie trwania zabiegów wymieniać się swoimi doświadczeniami, dyskutować, uczyć się. Kardiologia interwencyjna wad serca u dzieci to nie jest dziedzina, której można się nauczyć, tu zawsze są wyzwania, bo każdy pacjent jest inny, bo zawsze można podzielić się jakimś doświadczeniem, którego na pewno nie znajdzie się w książce – mówi prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys, kierownik Kliniki Kardiologii i Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Klinika Kardiologii IP CZD jest wiodącym ośrodkiem kardiologii dziecięcej w Polsce. Wykonywanych jest tu rocznie około 280 przezskórnych zabiegów interwencyjnych u dzieci z wadami wrodzonymi serca.
Wrodzone wady serca stanowią najczęstszy problem kardiologiczny w populacji dzieci. Zgodnie z badaniami epidemiologicznymi częstość występowania wad wrodzonych serca wynosi 8/1000 żywych urodzeń. Oznacza to, że średnio w ciągu roku rodzi się w Polsce około 3000 noworodków z wadami wrodzonymi serca.
– Wady wrodzone serca mogą być leczone zarówno chirurgicznie, kardiochirurgicznie, jak też metodami przezskórnymi, tzw. interwencyjnymi, wykonywanymi przez kardiologów. Decyzja o rodzaju leczenia zależy od bardzo wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju wady serca, wieku pacjenta, przewidywanych wyników leczenia i jest podejmowana przez zespół kardiologiczno-kardiochirurgiczny – tłumaczy prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys.
Foto i źródło: materiały prasowe