Ważne dla lekarzy: fiskus przychylny dla ryczałtu
Urzędnicy zgadzają się, by lekarz przedsiębiorca rozliczył ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Lepiej jednak nie polegać na cudzej interpretacji i wystąpić o własną.

W rozliczeniu 14-proc. stawką ryczałtu nie przeszkadza „częściowa zbieżność” usług z zadaniami, które wykonywał lekarz wcześniej na etacie. Nie jest ona równoznaczna z tożsamością, więc nie wyklucza prawa do preferencji – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 lutego 2025 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.881.2024.1.WS), dotyczącej lekarza w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej.
Z opisu zawartego we wniosku o interpretację wynikało, że lekarz jako rezydent zatrudniony na umowę o pracę wykonuje wszelkie czynności zgodnie z programem specjalizacji wyłącznie pod ścisłym nadzorem kierownika specjalizacji w celu nabycia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. W marcu zakończy specjalizację i chciałby od tej pory świadczyć usługi dla dotychczasowego pracodawcy jako lekarz specjalista. Jego nowe zadania będą się różnić od dotychczasowych m.in. tym, że samodzielnie będzie interpretował i opisywał badania, bez nadzoru kierownika, i ponosił za nie pełną odpowiedzialność. Lekarz zapytał, czy może rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 14 proc.
Dyrektor KIS potwierdził, że może on w 2025 r. w ramach prowadzenia działalności gospodarczej wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mimo świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, ponieważ wykonywane przez niego usługi nie będą w pełni tożsame czynnościom, które wykonywał w ramach stosunku pracy.
Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy. Zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością) – stwierdził dyrektor KIS.
Patrząc na inne interpretacje podatkowe, widać że organy podatkowe już od dłuższego czasu korzystnie dla podatników interpretują pojęcie usług „odpowiadających czynnościom” wykonywanym na etacie. Potwierdzają, że praca lekarza specjalisty nie jest tożsama z pracą lekarza rezydenta, dzięki czemu młodzi lekarze mogą rozliczać się ryczałtem na preferencyjnych zasadach. Korzyścią jest niska stawka 14-proc. oraz zryczałtowana kwotowa stawka na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy jednak, że pozytywna interpretacja chroni tylko tego podatnika, który ją otrzymał.
Przykłady korzystnych odpowiedzi:
- Interpretacja z 6 marca 2024 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.10.2024.2.RK). Lekarz zatrudniony w klinice na podstawie umowy o pracę na stanowisku młodszy asystent – rezydent (lekarz bez specjalizacji), po otrzymaniu tytułu specjalisty w dziedzinie neurologii będzie świadczył dla kliniki usługi jako lekarz specjalista. Chciał uzyskać potwierdzenie, że może rozliczać przychody ryczałtem według stawki 14 proc. Twierdził, że zakres obowiązków jest częściowo zbieżny, ale wzbogacony o dodatkowe czynności związane z tytułem specjalisty. Wcześniej do jego obowiązków należało m.in. opieka na chorymi, prowadzenie dokumentacji medycznej, codzienne uzupełnianie i staranne prowadzenie historii choroby, pełnienie dyżurów lekarskich pod nadzorem lekarza specjalisty. Jako starszy asystent będzie zajmował się szkoleniem i nadzorowaniem pracy młodszych lekarzy, opieką na chorymi, prowadzeniem dokumentacji medycznej, pełnieniem dyżurów lekarskich. Fiskus potwierdził jego stanowisko.
- Interpretacja z 19 stycznia 2024 r. (0112-KDIL2-2.4011.825.2023.2.AA). Lekarka planowała zawarcie umowy o współpracy z tym samym podmiotem, z którym uprzednio miała zawartą umowę o pracę jako lekarz rezydent. Różnica będzie taka, że będzie wykonywała swoje obowiązki samodzielnie i nowa umowa nie będzie miała już charakteru szkoleniowego. Zmienione będą czynności oraz zakres odpowiedzialności między umową o pracę a umową o świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Dyrektor KIS potwierdził, że będzie mogła wybrać ryczałt jako formę opodatkowania w jednoosobowej działalności gospodarczej po wygaśnięciu umowy o pracę.
Anna Wojda
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 4/2025