6 lipca 2024

WHO alarmuje: odra w natarciu

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r. zgłoszono ponad 56,6 tys. przypadków odry w 45 krajach zaliczanych do europejskiego regionu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Cztery osoby zmarły w wyniku tej choroby.

Fot. pixabay.com

W całym ubiegłym roku 41 krajów tego obszaru raportowało w sumie o 61 tys. przypadkach zachorowań i 13 zgonach. Prawie połowa przypadków zgłoszonych w 2023 r. dotyczyła dzieci poniżej 5. roku życia. Ponad 70 proc. z nich nie otrzymała żadnej dawki szczepionki przeciw odrze.

– Nikt nie powinien cierpieć z powodu tej wyniszczającej, ale łatwej do uniknięcia choroby – podkreślił dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę. Dodał, że pochwala każdy kraj, który przyspieszył wysiłki dotyczące wykonywania szczepień wyrównawczych. Zaapelował też o podjęcie natychmiastowych działań nawet tam, gdzie ogólny poziom wyszczepienia jest wysoki, w celu ochrony osób najbardziej wrażliwych, zlikwidowania luk w odporności, a tym samym zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa w jakiejkolwiek społeczności.

W okresie od stycznia do marca 2024 r. najwięcej zachorowań odnotowano w Kazachstanie (21,3 tys.), Azerbejdżanie (15,1 tys.), Rosji (7,2 tys.) i Kirgistanie (7,1 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się Rumunia (1359), Wielka Brytania (774), Uzbekistan (742) i Turcja (676). W Polsce w tym czasie zgłoszono 39 przypadków odry, ale najnowsze dane publikowane przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH – PIB, obejmujące pierwsze pięć miesięcy tego roku, mówią już o 191 stwierdzonych przypadkach odry (wobec 16 w analogicznym okresie 2023 r.).

NIZP PZH apeluje do lekarzy, aby w formularzach przesyłanych wraz z materiałami do badań w kierunku odry wpisywać adres zamieszkania pacjenta. Ta informacja ułatwia dochodzenie epidemiologiczne, a tym samym pomaga w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Źródło: WHO Europe / NIZP-PZH