WHO przyjęła traktat pandemiczny. Polska wstrzymała się od głosu
Po trzyletnich negocjacjach Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła traktat pandemiczny, który rozszerza globalną współpracę w celu ochrony społeczności międzynarodowej przed następstwami przyszłych kryzysów zdrowotnych.

Za jego przyjęciem opowiedziały się 124 państwa. 11 krajów, w tym Polska, wstrzymało się od głosu. Żadne nie wyraziło sprzeciwu. Traktat ma zapewnić m.in. sprawiedliwy dostęp do leków i testów, także dla najbiedniejszych krajów, oraz określa zasady i narzędzia współpracy międzynarodowej. Pomysł opracowania takiego dokumentu powstał w odpowiedzi na dramatyczne skutki pandemii COVID-19, która pochłonęła wiele ofiar.
– Porozumienie jest zwycięstwem zdrowia publicznego i nauki. Wspólnie będziemy mogli lepiej chronić świat przed przyszłymi zagrożeniami pandemicznymi. Jest to również uznanie społeczności międzynarodowej, że nasi obywatele, społeczeństwa i gospodarki nie mogą być pozostawieni sami sobie, żeby ponownie ponieść straty, jakie ponieśli podczas pandemii COVID-19 – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
To dopiero drugie w historii tak duże porozumienie wynegocjowane na mocy artykułu 19 Konstytucji WHO. Pierwszym dokumentem była ramowa konwencja WHO o ograniczeniu użycia tytoniu. Została ona przyjęta w 2003 r., a weszła w życie w 2005 r.