WUM i COI razem. Nowa jakość w onkologii?
Czy to będzie nowe otwarcie nie tylko dla warszawskiej, ale i i polskiej onkologii? Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie zacieśniają współpracę. Cel: wzmocnić potencjał naukowo-badawczy oraz poszerzyć bazę dydaktyczną. Porozumienie wspiera resort zdrowia.
Foto: Michał Teperek / WUM
List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w obecności wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz dyrektor COI prof. Jan Walewski.
Celem porozumienia jest m.in. udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych z udziałem pracowników obu podmiotów; prowadzenie wspólnych projektów naukowych i naukowo-badawczych, a także stworzenie nowoczesnej bazy służącej kształceniu przed i podyplomowemu kadr medycznych oraz udzielaniu świadczeń w dziedzinie onkologii.
– To mądra kooperacja – uważa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.
Dyrektor Centrum prof. Walewski mówił, że Instytut i WUM dojrzały do wspólnego działania, aby utworzyć onkologię akademicką na wysokim poziomie. Są już, jak podkreślił, scenariusze zmaterializowania współpracy w co najmniej trzech obszarach – kształcenia studentów, udzielania świadczeń i badań naukowych.
– Z badaniami naukowymi w Polsce jest krucho, bo dobrze idą tylko te, które są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne, badania akademickie – inicjowane przez lekarzy i naukowców są w zaniku, ponieważ istnieją olbrzymie bariery w finansowaniu i trudności administracyjne. Współpraca Centrum i Uniwersytetu może ułatwić inicjowanie badań – wskazał.
Jak dodał, Instytut ma wyspecjalizowaną kadrę onkologów, ale nie ma lekarzy wielu innych dziedzin medycyny. – Połączenie sił otwiera nowe możliwości – ocenił prof. Walewski.
Rektor WUM prof. Wielgoś wskazywał, że podpisanie listu to akt symboliczny, ale mający mocne podstawy. – To nie jest pomysł chwili, podpisanie w świetle jupiterów porozumienia, które pójdzie do szuflady. Mamy ustalony plan współpracy, federacji dwóch silnych jednostek, jednej silnej na polu akademickim, a drugiej silnej w temacie onkologii – powiedział dziennikarzom.
Jak dodał, przedsięwzięcie jest ważne, bo WUM, będący wiodącą uczelnią medyczną w Polsce, „boryka się z deficytem onkologii”. – Od wielu lat władze uczelni zabiegały o stworzenie onkologii akademickiej. Były wielkie plany stworzenia własnego ośrodka, ale są to bardzo duże koszty. Niestety nawet najpiękniejszy pomysł, jeśli jest mało realny, pozostanie w sferze planów – powiedział rektor WUM.
Jego zdaniem, na współpracy WUM z Instytutem skorzystają także pacjenci. – Będziemy mogli połączyć możliwości diagnostyczne-terapeutyczne obu stron – podkreślał.
Wiceminister zdrowia stwierdził, że jest pewien, iż porozumienie to więcej niż list intencyjny i niebawem będzie można zobaczyć jego efekty i mówić o warszawskiej akademickiej szkole onkologicznej. „Tego w Polsce brakuje. Wiemy, jakie są deficyty w kształceniu lekarzy, jeśli chodzi o onkologię” – powiedział Pinkas. Jak zaznaczył, Uniwersytet i Centrum będą partnerami, a współpraca będzie mądrą kooperacją.
Źródło: WUM, www.naukawpolsce.pap.pl
Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.