Wybory prezydenckie: apel samorządu lekarskiego do kandydatów
Problemy ochrony zdrowia powinny stać się jednym z priorytetów debaty publicznej w trakcie kampanii prezydenckiej. Prezydium NRL zwróciło się z apelem do kandydatów na urząd Prezydenta RP o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Ochrona zdrowia to jeden z fundamentów funkcjonowania państwa, a sprawne i skuteczne zarządzanie tym obszarem ma bezpośredni wpływ na życie każdego obywatela Polski. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że te kwestie powinny stać się jednym z priorytetów debaty publicznej w kampanii prezydenckiej. – Pacjenci i lekarze oczekują jasnych deklaracji, nie ogólnych haseł. Zdrowie musi być jednym z fundamentów debaty prezydenckiej – bo bez zdrowia nie ma przyszłości – podkreśla prezes NRL Łukasz Jankowski.
Samorząd lekarski, który reprezentuje 220 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, zaapelował do siedemnastu kandydatów na urząd Prezydenta RP o zajęcie stanowiska w najważniejszych kwestiach dotyczących systemu ochrony zdrowia. „Podjęcie świadomej decyzji wyborczej powinno być oparte nie na ogólnych hasłach, ale na pełnej znajomości programu kandydata na Prezydenta RP w zakresie ochrony zdrowia” – podkreślono w apelu.
Prezydium NRL oczekuje od osób ubiegających się o stanowisko prezydenta udzielenia jednoznacznych odpowiedzi na pytania:
- Jakie kroki planuje Pani/Pan podjąć w celu zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, aby zapewnić obywatelom dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych?
- Jakie działania zamierza Pani/Pan podjąć, aby skrócić czas oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów?
- Jakie są Pani/Pana propozycje rozwiązania problemu zapewnienia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych w regionach, gdzie występuje szczególny niedobór lekarzy specjalistów?
- Jakie działania planuje Pani/Pan podjąć w celu zwiększenia dostępności do szczepień ochronnych i wyszczepialności populacji, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli?
- Jakie kroki podejmie Pani/Pan w zakresie współpracy z samorządem lekarskim reprezentowanym przez Naczelną Izbą Lekarską w celu wprowadzenia klauzuli wyższego dobra (no-fault), która ma na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów i podniesienie jakości świadczeń zdrowotnych?
Przedstawiciele samorządu lekarskiego mają nadzieję na to, że kandydaci odpowiedzią na te pytania w jednoznaczny sposób i że będą one na tyle szczegółowe, by wyborcy świadomie ocenili ich wizję przyszłości polskiej ochrony zdrowia. Jak zaznacza Prezydium NRL, odpowiedzi polityków zostaną przekazane zarówno środowisku lekarskiego, jak i całej opinii publicznej.