22 listopada 2024

Wydali 30 mln zł na szczepienia ochronne i…?

Ok. 30 mln zł wydał w ciągu ostatnich 10 lat samorząd Kielc na szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom, wirusowi grypy i HPV. W mieście, które jest uważane za lidera zdrowotnych programów profilaktycznych w skali kraju, odnotowuje się mniej zachorowań.

Kielce, ul. Sienkiewicza
Foto: Ferdziu / Wikimedia Commons
CC BY 3.0

O rezultatach wdrażania przez samorząd Kielc programów profilaktycznych mówili podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej szczepieniom ochronnym m.in. specjaliści medycyny i samorządowcy.

Programy profilaktyki zdrowotnej, finansowane w całości z budżetu miasta, są realizowane w Kielcach od kilku lat. Dla dzieci – od 2006 r. przeciw zakażeniom pneumokokami i od 2008 r. – meningokokami. Dla nastolatek – od 2013 r. przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, a dla seniorów – od 2006 r. przeciw wirusowi grypy.

Z analiz wynika, iż w Kielcach w ciągu roku od wprowadzenie szczepień przeciw pneumokokom, które u dzieci do 2. roku życia powodują często zapalanie płuc i zapalenie ucha środkowego, liczba dzieci chorujących na zapalenie płuc zmalała o 60 proc., a na zapalenie uszu – o ok. 80 proc.

Rzadziej na zapalenie płuc chorują także seniorzy, opiekujący się zaszczepionymi maluchami – dzieci przestały zakażać dziadków. W Kielcach od 2010 r. nie odnotowano też ani jednego zachorowania na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci i młodzieży, wywołanego przez meningokoki.

Źródło: www.kurier.pap.pl