Wytyczne ws. przerwania ciąży: NRL apeluje do lekarzy
To próba wyjaśnienia lekarzom, pacjentkom i prokuratorom problematyki związanej ze stosowaniem niedoskonałych przepisów prawa. W taki sposób Naczelna Rada Lekarska (NRL) ocenia wytyczne Prokuratora Generalnego i ministra zdrowia dotyczące przerywania ciąży.
Chodzi o „Wytyczne Nr 9/24 w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej” wydane przez Prokuratora Generalnego oraz ministerialne „Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży”.
Fakt opublikowania przez ministra zdrowia oraz Prokuratora Generalnego wytycznych wyjaśniających przepisy prawa NRL ocenia pozytywnie. Zaznacza jednak, że o ile nadanie przez Prokuratora Generalnego pismu nazwy „wytyczne” wydaje się uzasadnione z uwagi na to, że ich adresatami są prokuratorzy, dla których jest on przełożonym, a prawo o prokuraturze przyznaje mu uprawnienie do wydawania wytycznych i poleceń, o tyle samorząd lekarski nie znajduje uzasadnienia dla nadania przez minister zdrowia nazwy „wytyczne” dla pisma skierowanego do lekarzy.
„Tutaj nie występuje podległość służbowa lekarzy pełniących te funkcje wobec ministra zdrowia. Powinien to być raczej komunikat lub wyjaśnienia ministra zdrowia, a nie wytyczne. Tworzenie wytycznych dla lekarzy jest domeną wyłącznie lekarskich towarzystw naukowych i gremiów naukowych, natomiast wydanie ich przez ministra zdrowia może być odbierane jako próba wywarcia presji na środowisko lekarskie” – wskazano w stanowisku NRL opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).
NRL zwróciło się do lekarzy z apelem o zapoznanie się z wytycznymi, uznając, że ich celem jest ujednolicenie praktyki stosowania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży i próba wyjaśnienia wątpliwości, które narosły w czasie jej stosowania.
„Należy się spodziewać, że opublikowane wytyczne Prokuratora Generalnego i ministra zdrowia wpłyną w istotnym stopniu na stosowanie przez organy publiczne ustawy o planowaniu rodziny, warto jednak podkreślić, że dokumenty te nie rozstrzygnęły wszystkich wątpliwości, które pojawiają się w trakcie kwalifikacji pacjenta do takiej procedury i jej wykonania, mało tego zrodziły dodatkowe poważne zastrzeżenia środowiska lekarskiego z uwagi płynącą z nich sugestię jakoby lekarz wykonujący zabieg miął ograniczone prawa do zwołania konsylium w tej sprawie oraz analizy zaistnienia wskazań do wykonania tej procedury” – wskazuje samorząd lekarski.