Z kim najpierw porozmawia minister Katarzyna Sójka?
„To z pacjentami, jako pierwszymi, będziemy rozmawiać o ich oczekiwaniach, potrzebach i codziennych zmaganiach z systemem ochrony zdrowia” – napisała Katarzyna Sójka zaraz po oficjalnym powołaniu na urząd ministra zdrowia.
W czwartek 10 sierpnia 2023 r. Katarzyna Sójka, 37-letnia lekarka specjalistka chorób wewnętrznych, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, została powołana na funkcję ministra zdrowia przez prezydenta Andrzeja Dudę.
„Dziękuję za powierzenie tej misji. Jest to wyraz ogromnego zaufania, za które dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu” – napisała na Twitterze.
Dodała, że najważniejsze jest dobro pacjentów i to z pacjentami – „jako pierwszymi” – zostaną przeprowadzone rozmowy o „oczekiwaniach, potrzebach i codziennych zmaganiach z systemem”, choć jednocześnie zadeklarowała otwartość na rozmowę z medykami.
„Już teraz zapraszam do dialogu i współpracy przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, zarządzających ochroną zdrowia i wszystkie środowiska medyczne. Cel nas wszystkich jest jeden: dobro pacjentów” – podkreśliła nowa szefowa resortu zdrowia.
Postulaty samorządu lekarskiego
W środę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski przekazał Katarzynie Sójce listę postulatów wymagających pilnego wdrożenia. Samorząd lekarski oczekuje m.in. zniesienia limitów na wystawianie recept przez lekarzy i pilnego ustalenia standardów teleporady uniemożliwiających funkcjonowanie tzw. receptomatów.
W związku z wydarzeniami, które stały za odejściem Adama Niedzielskiego z resortu, samorząd lekarski postuluje przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i Centrum e-Zdrowia w zakresie bezpieczeństwa danych medycznych oraz ujawnienia jej wyników.
Kolejny postulat dotyczy wycofania poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego, a także rezygnacji z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.
Samorząd lekarski oczekuje też odejścia od wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Inne postulaty opisujemy tutaj: