10 listopada 2024

Z Wuhan na cały świat. Kierunek rozwoju pandemii COVID-19

Państwowa chińska stacja telewizyjna CGTN opisała niedawno początki epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Foto: pixabay.com

Wykrycie

Od początku grudnia 2019 r. mieszkańcy Wuhan wykazywali objawy chorób dróg oddechowych.

27 grudnia Zhang Jixian, dyrektor oddziału chorób dróg oddechowych w szpitalu w prowincji Hubei, zgłosił nową chorobę zakaźną urzędnikom służby zdrowia po leczeniu pacjentów z objawami przypominającymi grypę.

Trzy dni później wyniki laboratoryjne badań pacjenta z centralnego szpitala w Wuhan wykazały koronawirus typu SARS. Dr Ai Fen, dyrektor oddziału ratowniczego, zrobił zdjęcie wyników, które wkrótce trafiło do innych lekarzy w Wuhan.

Oftalmolog Li Wenliang udostępnił zdjęcie dawnym studentom, z którymi uczęszczał na studia medyczne w prywatnej grupie na WeChat i zwrócił ich uwagę na koronawirus przypominający SARS.

31 grudnia miejska komisja zdrowia w Wuhan wydała oświadczenie potwierdzające 27 przypadków wirusowego zapalenia płuc powiązanego z rynkiem owoców morza Huanan, który został zamknięty następnego dnia.

Identyfikacja wirusa

Urzędnicy służby zdrowia następnie zidentyfikowali nowy szczep koronawirusa jako przyczynę zapalenia płuc nieznanego pochodzenia po przeprowadzeniu testów genetycznych próbki wirusa pozyskanej od zainfekowanego pacjenta.

11 stycznia 2020 r. urzędnicy zgłosili pierwszy potwierdzony zgon w wyniku koronawirusa – 61-letni mężczyzna zmarł na zaawansowane zapalenie płuc 9 stycznia, był regularnym klientem rynku owoców morza Huanan.

Tymczasem liczba zainfekowanych przypadków zaczęła rosnąć. W okresie szczytowym ruchu przed świętami władze Chin nakazały całkowite zamknięcie Wuhan, stolicy prowincji Hubei, miasta liczącego 11 milionów mieszkańców. Izolacją objęto następnie szereg innych miast w prowincji Hubei.

Globalne zagrożenie

30 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że koronawirus stanowi sytuację wyjątkową dotyczącą zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

W następnych dniach wiele krajów ograniczyło ruch lub zakazało wstępu na ich tereny obywatelom Chin, wstrzymując w tym celu loty i nakładając rygorystyczne ograniczenia co do podróży.

Wkrótce potem Francja zgłosiła pierwszy zgon w wyniku koronawirusa (był to pierwszy taki przypadek w Europie), a Korea Południowa poinformowała o grupie ponad 1600 zainfekowanych związanych z kościołem w Daegu.

Więcej na stronie https://news.cgtn.com.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl