Zabiegi medycyny estetycznej powinni wykonywać lekarze i stomatolodzy
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych w celu uregulowania wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Chodzi o dobro pacjentów – wysoki poziom jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.
Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), która kilka dni temu obradowała w Warszawie, każdy zabieg medycyny estetycznej stanowi ingerencję w integralność cielesną pacjentów i wiąże się z ryzykiem powstania powikłań. Wykonywanie ich przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego jest ryzykowne i stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.
W ocenie samorządu lekarskiego świadczenia zdrowotne obejmujące obszar medycyny estetycznej powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy i lekarzy dentystów posiadających aktualne prawo wykonywania zawodu (PWZ). „Jedynie specjalistyczna wiedza daje wysoką gwarancję rozpoznania potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem zabiegów medycyny estetycznej, a także umożliwia skuteczne zapobieganie i leczenie ewentualnych powikłań” – podkreślono w apelu NRL z dnia 22 listopada 2024 roku do ministra zdrowia.
„Mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów i ich ochronę przed poważnymi następstwami wynikającymi z wykonywania, przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji, zabiegów medycyny estetycznej, Naczelna Rada Lekarska apeluje do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych, mających na celu uregulowanie materii wykonywania zabiegów medycyny estetycznej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, umożliwiających wykonywanie świadczeń zdrowotnych wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, dające rękojmię wysokiego poziomu jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń” – czytamy w apelu.
W 2021 roku NRL zaproponowała własną definicję medycyny estetycznej – stanowią ją „świadczenia zdrowotne, wiążące się z ingerencją w tkanki ludzkie, udzielane przez lekarzy i lekarzy dentystów, służące przywracaniu lub poprawie fizycznego i psychicznego samopoczucia oraz społecznego funkcjonowania pacjenta, poprzez zmianę jego wyglądu”. Opracowano również katalog 29 procedur medycznych, które powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub lekarza dentystę posiadającego aktualne PWZ.
NRL zwraca uwagę, że tylko kompetencje, doświadczenie oraz zaplecze techniczno-organizacyjne środowiska lekarskiego daje gwarancję należytego wykonywania zabiegów, a ponadto umożliwi kompleksową opiekę w przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych.